Anasayfa Haberler Genel Haberler Dost ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü kutlu olsun

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü kutlu olsun

0

Dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın Bağımsızlık Günü kutlu olsun

Azerbaycan’ın bağımsızlığına uzanan yol meşakkatli ve kanlı geçti. 1980’li yıllar SSCB için ekonomik sıkıntılar demekti. Bu sıkıntılar hem Azerbaycan’ın doğal zenginliklerinin tahrip edilmesine hem de milli ve dini hislerinin tahkir ve tehdit edilmesine yol açtı. Bu tavra ilk itiraz, 19 Şubat 1988 halk mitingiyle verildi. Böylece Başkan Bağırov istifa etti, Vezirov görevi devraldı. Mitingler Kasım ayına kadar devam edince Sovyetler Birliği; Bakü, Nahçıvan ve Gence’de sokağa çıkma yasağı ilan etti. Bu yasaklar Azerilerin Halk Cephesi’nde örgütlenmesine neden oldu. 19 Ocak’ı 20 Ocak’a bağlayan gece Sovyet Ordusu, Bakü ve diğer yerlerde 131 kişiyi öldürdü, 744 kişiyi yaraladı, 400 kişi mahkûm oldu. Vezirov’un da Moskova’ya kaçmasıyla komünist hâkimiyet tekrar sağlandı. Artık Azerbaycan halkı, bağımsız bir devlet kurmanın zaruri olduğunu anladı. 20 Ocak 1990 Kara Ocak günü son Sovyet vahşetini yaşayan Azerbaycan, 30 Ağustos 1991’de bağımsızlığını yeniden ilân etme kararı aldı. Ermenistan Sovyet Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Sovyet Cumhuriyeti’ne bağlı Dağlık Karabağ’da hak iddia etmesi, etnik çatışmalara yol açtı ve bu karmaşa üzerine 18 Ekim 1991’de Azerbaycan son kez bağımsızlığını ilân etti.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı

Azerbaycan Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk devlet: Türkiye Cumhuriyeti

18 Ekim 1991 tarihinde Azerbaycan parlamentosunda bağımsızlık kararının onaylanması Türk kamuoyunda geniş yankı bulmuştu. Azerbaycan hükümeti, bağımsızlığın tanınması için 30 Ekim’de resmi şekilde Ankara’ya mektup gönderdi. Azerbaycan Cumhuriyeti’ni tanıyan ilk devlet, 9 Kasım 1991, Türkiye Cumhuriyeti oldu. Türkiye’nin Azerbaycan’ı tanımasının Bakü’de halk tarafından büyük sevinçle karşılandı.

Dost ve kardeş ülke olarak ifade ettiğimiz Türkiye ve Azerbaycan; dünü, bugünü ve yarını ile devletler ve halklar nezdinde güçlü organik bağlara sahiptir. Azerbaycan Cumhuriyeti’nin üçüncü cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in “Tek millet, iki devlet” söylemi  bu bağın önemli bir simgesi olmuştur.

Azerbaycan Cumhuriyeti’nin; 5’inci, 10’uncu ve 15’inci bağımsızlık yıl dönümü için bastırdığı pullar.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Avustralya için ilk MQ-4C Triton üretimine başlanıldı

Northrop Grumman, insansız deniz istihbarat, gözetleme ve keşif (ISR) platformu olan Avust…