Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri DYNAMIC MANTA-2019 tatbikatı başladı

DYNAMIC MANTA-2019 tatbikatı başladı

0

NATO’nun fiili denizaltı ve denizaltı savunma harbi tatbikatı olan DYNAMIC MANTA tatbikatının sonuncusu DYNAMIC MANTA-2019 Tatbikatı; Türkiye, ABD, İspanya, Fransa, Almanya, Kanada, İngiltere, İtalya ve Yunanistan olmak üzere 9 ülke ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’nin iştiraki ile 25 Şubat – 08 Mart 2019 tarihleri arasında İtalya ev sahipliğinde İyon Denizi ve Orta Akdeniz’de icra ediliyor.

Tatbikat intikaldeki/karakoldaki denizaltı tehdidine karşı hava, suüstü ve denizaltı iş birliği usullerinin uygulanması ve karmaşık senaryolara istinaden ileri seviyede koordineli Denizaltı Savunma Harbine yönelik NATO usullerinin denenmesi amacıyla icra ediliyor.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı DYNAMIC MANTA Tatbikatlarına 2013, 2015, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında da katılım sağladı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı DYNAMIC MANTA-2019 Tatbikatı’na, TCG GÜR Denizaltısı, 1 Deniz Karakol Uçağı, tatbikat kontrol merkezinde görevlendirilen karargâh personeli ve hâlihazırda NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) görevine iştirak eden TCG GELİBOLU fırkateyni ile iştirak ediyor. Müttefik ülkelerin deniz kuvvetlerine ait 24 parça yüzer, uçar ve  dalar unsurun da tatbikata katılımı öngörülüyor.

TCG GÜR Denizaltısı, DYNAMIC MANTA-2019 Tatbikatı hitamında ikili ilişkilere ve Türk Deniz Kuvvetlerinin görünürlüğüne katkı sağlamak maksadıyla 14-18 Mart 2019 tarihleri arasında Durres/ARNAVUTLUK liman ziyareti icra edecek.

Tatbikat aynı zamanda Akdeniz, Ege ve Karadeniz’de bölge ülkeleri  arasındaki iş birliğini geliştirme ve deniz güvenliğini sağlama, ortak deniz  eğitimleri gerçekleştirme ve NATO’nun askeri varlığını göstermeyi hedefliyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

BAE Systems, Riptide UUV-12 ile insansız sualtı aracı pazarına giriyor

BAE Systems, Riptide UUV-12 ile insansız sualtı aracı pazarında rol sahibi olmayı hedefliy…