Anasayfa Haberler Genel Haberler Elbit Systems , İsrail ordusuna kundağı motorlu obüsler sağlamak için sözleşme imzaladı

Elbit Systems , İsrail ordusuna kundağı motorlu obüsler sağlamak için sözleşme imzaladı

0

İsrail ordusu biri M109A5 versiyonuna dayanan Amerikan yapımı M109 155mm paletli kundağı motorlu obüsün yükseltilmiş bir versiyonu olan M109 Doher dahil olmak üzere iki tür topçu sistemi kullanıyor. İsrail Savunma Kuvvetleri’ne  hizmet veren bir başka topçu sistemi de 155 mm çekili obüs Soltam M-71.

Mayıs 2019’da İsrail hükümeti, Elbit’in tekerlekli kundağı motorlu obüs olan ATMOS’a dayanan M109 obüslerinin yerini almak üzere, planlanan 12 yıllık 280 milyon dolarlık bir programın 125 milyon dolarlık ilk sözleşmesini imzaladı. Birinci nesil ATMOS 155 mm kundağı motorlu obüs, İsrail şirketi Elbit Systems’in bir parçası olan Soltam Systems şirketi tarafından geliştirildi.

Elbit Systems ATMOS, üstün ateş gücü, gelişmiş mobilite ve hızlı tepki süresi avantajları sunan 155 mm / 52 kalibreli kamyona monte obüstür. Son derece uyarlanabilir modüler ATMOS sistemi, herhangi bir 6×6 veya 8×8 yüksek hareket kabiliyetli taktik kamyonla uyumludur. ATMOS, her türlü görev için atış kontrol desteği sağlar ve müşterilerin mevcut C4I sistemi ile kolayca arayüzlenebilir.

ATMOS Elbit Systems

ATMOS, müşteri tarafından tercih edilen herhangi bir uyarlanmış yüksek hareket kabiliyetli 6×6 veya 8×8 kamyon şasisine monte edilebilir. ATMOS’un korumalı kabini, tüm kişisel ekipman ve küçük silahlarla birlikte 2-6 kişilik bir mürettebata uygun biçimde tasarlanmıştır. Kabin hem ısıtma hem de soğutma kapasitesine sahip bir klima sistemi ile donatılmıştır. ATMOS’un arkasındaki konsept, INS, MVR, balistik bilgisayarlar, C4I, hidrolik ve elektrikli sürüş gibi gelişmiş yeni teknolojileri eski çekili obüslerin modernizasyonuna uygulanabilir.

ATMOS, NATO Ortak Balistik Mutabakat Zaptı (JBMoU) ile uyumlu 155 mm / 52 kalibrelik mühimmat ile donatılmıştır. ATMOS, ERFB-BB mühimmat ve uygun tahrik gücü ile maksimum 40 km atış menziline sahiptir. Zorlu arazilerde hızlı kurulum ve kullanım için özel olarak tasarlanan ATMOS’un vur-kaç özelliği, INS tabanlı doldurma sistemi ve mürettebat çabalarını azaltan otomatik yükleme sistemi içeren entegre bir elektronik paket tarafından desteklenir.

ATMOS, NATO ve diğer ülkeler tarafından kullanılan her türlü 155mm mühimmatı ateşleyebilir, araca monteli deposu en az 18 mühimmat depolayabilir.

Dış Haberler Editörü

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Türkiye’ye karşı Yunanistan’dan 80 ‘hacker’ alımı

Türkiye’den Yunanistan’a siber saldırıların yoğunlaştığı iddiasıyla Yunanistan’da 80…