Anasayfa Haberler Genel Haberler Estonya, savunma alanındaki yatırımlarını arttıracak

Estonya, savunma alanındaki yatırımlarını arttıracak

0

Estonya Savunma Bakanı Jüri Luik, 2021-2024 yılları için durumsal farkındalık, iletişim yetenekleri ve birimlerinin geliştirilmesine yönelik yatırımları artıracak yeni savunma geliştirme planını onayladı.

Luik’e göre plan, Estonya’nın müttefikleriyle birlikte Savunma Kuvvetleri’ne bağlı donanımlı muharebe birimlerinin tehditlere mümkün olan en kısa sürede müdahale edebilmesine odaklanıyor.

Savunma Bakanı, “İstihbarat ve erken uyarı sistemleri alanlarına ek olarak, farklı düzeylerde iletişim büyük ilgi görecek ve 4 yıllık süre boyunca 200 milyon Euro’dan fazla yatırım yapılacak.” dedi.

“Önemli anahtar kelime ‘silahlanma’”

2024 yılında Estonya Savunma Kuvvetleri modern iletişim ve komuta sistemleri ve modern tanksavar sistemleri ile donatılacak.

İmzalanan savunma geliştirme planı ile, Estonya Savunma Kuvvetleri daha hızlı toplanabilecek ve daha fazla yüksek hareket kabiliyetine sahip olacak.

Luik açıklamasında, “Önemli anahtar kelime ‘silahlanma’” ifadesinde bulundu.

Savunma Bakanı Jüri Luik, “Önümüzdeki 4 yıl boyunca, yeni piyade tüfekleri, tanksavar füze sistemleri, ve keskin nişancı tüfekleri gelecek ve kundağı motorlu topçu sistemleri konuşlandırılacak.” dedi.

Muharebe Servis Destek Taburları, Muharebe Mühendisliği Taburları, Lojistik Taburu, Askeri Polis birliği, 6 adet ek bölgesel savunma şirketi ve yeni bir şube olarak Siber Komuta Merkezi tam donanımlı hale gelecek.

Mühimmat Stokunda Artış

Büyük altyapı projeleri arasında bulunan Askeri ve Afet Tıp Merkezi, Muharebe Okulu ve Maden Limanı Tartu’da kurulacak. Karargah, eğitim, sağlık, dalış, depolama ve teknik onarımlar için yeni altyapı yer alıyor.

Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Savunma Yatırım Programı kaynakları ve ABD’den gelen yardımlar kullanılarak 2021-2024 dönemi için mühimmat stoklarında toplam 232 milyon avroluk bir artış planlandığı belirtildi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Polis Özel Harekat Sarsılmaz SAR-223P’yi aktif olarak kullanıyor

Polis Özel Harekat tarafından Türkiye’nin çeşitli yerlerinde Sarsılmaz üretimi SAR-2…