Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri F-35 yazılım güncellemelerine ihtiyaç duyuyor

F-35 yazılım güncellemelerine ihtiyaç duyuyor

0

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), daha iyi yazılım geliştirme faaliyetlerinin uçak alımlarında olumlu rol oynayacağına inanıyor.

Yazılım geliştirme sürecini iyileştirmek için geçen yıl iki büyük adım atıldı: Kessel Run ve Mad Hatter. USAF açıklamasına göre Kessel Run, Boston’da bulunan ve bir sonraki nesil savaş yazılımını inşa eden 24 askeri ve sivil endüstri yazılımı geliştiricisi ve mühendislerinden oluşan bir ekip olarak biliniyor.

Mad Hatter projesi ise, Lockheed Martin F-35 Lightning II Müşterek Taaruz Uçağı’nda bulunan Otonom Lojistik Bilgi Sistemi’ndeki (ALIS) problemlerin giderilmesini sağlamak amacıyla USAF Satın Alma Şefi Will Roper’ın emriyle Kessel Run ekibi tarafından kurulmuştur.

Roper, 28 Şubat’ta Mad Hatter’ın ALIS kaynak kodunu analiz etmeye ve son ürün haline getirmeye çalıştığını, bir veya iki yılda bir değil aylık olarak güncellemeler sağladığını söyledi. Burada çevik yazılım geliştirme kavramı devreye girmektedir: Birlikte çalışan ve aylık olarak kod sağlayan operatörler ve kullanıcılar bulunmaktadır. Böylelikle kullanıcının deneyimlediği hatalar birikmez ve çift taraflı memnuniyet sağlanır. Ayrıca yine Roper’ın aktardığına göre Mad Hatter; bir müşterek USAF, F-35 Müşterek Program Ofisi (JPO) ve Lockheed Martin takımıdır.

USAF Sekreteri Heather Wilson’ın yine 28 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay F-35’in muhafazasını gerçekleştiren ekibin Mad Hatter sayesinde destek alabilecekleri iki yazılım çözümü olacak. Titan adlı bahsi geçen programlardan biri, ekibin filo durumunu izlemesine yardımcı oluyor. Diğer bahsi geçen yazılım Kronos ise, eskiden manuel olan görev bakım programlarını otomatik olarak yönetecek.

ALIS – Otonom Lojistik Bilgi Sistemi

Dünyadaki birçok ülkenin kullanımında olacak beşinci nesil F-35 Lightning II’nin uçabilmesini sağlamak amacıyla çelikten, ileri elektroniklerden ve motorun sağladığı itişten daha fazlasına ihtiyaç vardır. F-35 Lightning II operatörlerine, hava aracının ömrü boyunca sistemlerin sürdürülmesi, korunması, gerekli planlamaların yapılabilmesi için gerekli yetenekleri sunan sistem, Otonom Lojistik Bilgi Sistemi (ALIS) olarak bilinir. ALIS, ABD ve müttefiklerine askeri görevlerdeki mevcut ve gelecekteki savaşçıları desteklemek için BT omurgasını ve niteliklerini sağlar.

ALIS; operasyonlar, bakım, prognostikler, tedarik zinciri, müşteri destek hizmetleri, eğitim ve teknik veriler dahil olmak üzere geniş bir yetenek yelpazesini bütünleştirir. Tek ve güvenli olduğu iddia edilen bir bilgi ortamında, kullanıcılara dağıtık bir ağdaki web etkin uygulamaları kullanarak, bu alanlardan herhangi biri hakkında güncel bilgi sağlar.

F-35, verimlilik ve maliyet etkinliği için uçakla uyum içinde geliştirme araçlarını entegre bir şekilde bulunduran ilk taktik havacılık sistemi olarak gösterilmektedir. Önceki sistemlere kıyasla, operasyonları ve bakım maliyetlerini azaltmak ve hava taşıtının kullanılabilirliğini artırmak için F-35 filosu ALIS sistemi ile izlenmektedir.

ALIS; pilotların, bakım personelinin ve askeri karar vericilerin jetleri uçurmak için proaktif kararlar almalarını mümkün kılan ve bunu birçok kaynaktan elde ettiği verileri eyleme dönüştürülebilir bilgilere çevirerek yapan bir sistemdir.

İlgini Çelebilir!

Rusya’nın yeni insansız hava aracı Altius-U ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Rusya Savunma Bakanlığı (MoD), 20 Ağustos’ta Altius-U insansız hava aracının (UAV) i…