Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın ortak gemi tasarlama/geliştirme programına İspanya da katıldı

Fransa, İtalya ve Yunanistan’ın ortak gemi tasarlama/geliştirme programına İspanya da katıldı

0

İspanya, ‘European Patrol Corvette’ programına 3,300 tonluk bir geminin tasarımını oluşturmak ve geliştirmek için katıldı. İtalya, Fransa ve Yunanistan tarafından yürütülen programa ilişkin İspanya daha önceden ilgili olduğunu açıklamıştı. COVID-19 salgınına rağmen İspanyol Navantia şirketi başvuru sürecini tamamlamayı başardı. Savunma alanından bir  İspanyol medya kuruluşuna göre resmi onay 2 Nisan’da geldi.

EPC Programı Nedir?

Dört uluslu EPC programının amacı, her ülkenin kendi özel gereksinimlerini karşılamak için kişiselleştirebileceği modüler bir tasarım geliştirmektir. EPC için konfigürasyon önerileri; aynı anda su üstü savunma, hava savunma ve denizaltı savunma harbi icra edebilecek konfigürasyon, uzun süreli görevler için uygun(10.000 deniz mili harekat menzilli) konfigürasyon, açık deniz karakol gemisi konfigürasyonundan oluşmaktadır.

EPC projesi Avrupa Birliği’nin 12 Kasım 2019’da Daimi Yapılandırılmış İşbirliği(PESCO) girişimi çerçevesinde resmi olarak onaylandı. PESCO, AB üyeleri arasında proje yürütme kapasitesi ve isteği olanların işbirliğini ileri bir noktaya taşımayı amaçlamaktadır. PESCO, yasal olarak bağlayıcıdır.

Prototip, Fransız Naval Group ve İtalyan Fincantieri tarafından başlatılan, 14 Ocak 2020’den beri faaliyette olan ortak girişim Naviris tarafından üstlenilen ilk proje olacak.

Her ülkenin kendi üretimini yapması beklenirken,  Fransa 9-11 ,  İtalya’nın 8 gemi inşa etmesi tahmin ediliyor. İlk İtalyan gemisi 2027’de, ilk Fransız gemisi 2030’da teslim edilecek. Projeye Portekiz ve Bulgaristan’ın da ilgi göstermeye başladığı belirtiliyor.

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Avustralya Donanmasından 75 milyar dolarlık savunma planı

Avustralya Savunma Bakanı Linda Reynolds ve Savunma Sanayi Bakanı Melissa Price, İngiliz M…