Anasayfa Haberler Fransa Ordusu NX70 mikro İHA’larını teslim aldı

Fransa Ordusu NX70 mikro İHA’larını teslim aldı

0

Fransa Silahlanma Genel Müdürlüğü (DGA), bu yaz Novadem şirketinden sipariş edilen 27 adet NX70 mikro-İHA sisteminin sonuncusunu da teslim aldığını duyurdu.

Ordu Teknik Bölümü tarafından değerlendirildikten sonra toplamda 50’den fazla NX70 tipi hava vektörü(Bu sistem iki hava vektöründen (uçağı) ve bir yer kontrol istasyonundan oluşmakta) kara kuvvetlerine teslim edildi.

Gizli, kolay ve hızlı bir şekilde kullanılabilen bu mikro-İHA’lar, yoğun performansıyla bu mikro İHA’lar birimlerin istihbarata etkili bir şekilde  ulaşmasına katkıda bulunacak, böylece birimlerin durumsal farkındalığını artıracak ve taktik üstünlük sağlayacak.

Genelkurmay, Ekim 2018’de, dış operasyonlarda Fransız birlikleri için mikro uçakların acil alım işlemine ilişkin bir talepte bulunmuştu. Operasyonel yeteneklerini gösteren mikro İHA’ların kullanımının ardından gelen geri bildirimlerden sonra, özellikle keşif kapasitesi ve çatışma direnci bakımından performanslarını iyileştirme ihtiyacı duyulduğunu belirtildi. DGA bu silahlandırma operasyonunu bir yıldan daha az bir sürede gerçekleştirdi.

Novadem’in NX70 mikro İHA’ları, bir kilonun altında ağırlığa sahip ve her türlü hava koşuluna dayanıklılık göstermektedir (rüzgar, yağmur, toz; genişletilmiş sıcaklık dayanım aralığı).

Operatörden birkaç kilometre uzakta, yüksek çözünürlüklü görüntülerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan yüksek performanslı kameralara sahiptir. Aynı zamanda küçük boyutu sayesinde, operatörler tarafından kolayca taşınabilmektedir. Özellikle savaş bölüğünü donatmak için kullanılacak ve her seviyede taktiksel destek sağlamak için Ordu’nun drone yeteneğindeki eksikliği tamamlayacaktır.

Kaynak: Army Recognition

İlgini Çelebilir!

Rus Donanması, Grom-2019 Tatbikatı’nda balistik ve seyir füzelerini test etti

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; stratejik caydırıcılık güçlerine ba…