Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Fransa ve Yunanistan Belharra anlaşması için çalışıyor

Fransa ve Yunanistan Belharra anlaşması için çalışıyor

0

Naval News’in Fransız gemicilik devi Naval Group’tan elde ettiği bilgilere göre Fransa ve Yunanistan, Yunan Donanması için iki adet Belharra sınıfı fırkateyn için görüşmeler yapıyor.

Avrupa ve Kuzey Amerika Satış Başkan Yardımcısı Laurent Mourre, Yunanistan’ın Fransız Donanması’nın yeni nesil fırkateynı Belharra ile “çok ilgilendiğini” açıkladı. Mourre, Ocak 2009’da Yunanistan’ın 6 çok rollü firkateynin potansiyel alımı için Fransa ile özel müzakerelerin başladığını hatırlattı. Bu sözleşme, kısa bir süre sonra Yunanistan’ı etkileyen ekonomik kriz nedeniyle hiçbir zaman yürürlüğe girmedi.

Mourre’nin görüşüne göre, Fransa ve Yunanistan birkaç ay önce gerçekleşmemiş olan ilk sözleşmenin doğal bir devamı olarak “fırkateyn” görüşmelerini yeniden başlattılar.

Ortaklık içeren bir proje

Hükumetten hükumete satış görüşmeleri, satın alımdan daha fazlasını içeriyor. Naval News Yunanistan’a sunulanın, Yunan Donanmasının Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü veya DGA tarafından yönetilen Fransız FTI Programına etkili bir şekilde katılacağı bir ortaklık olduğunu belirtiyor.

Naval News, Yunanistan’a sunulanın, Yunan Donanmasının Fransız Silahlanma Genel Müdürlüğü veya DGA tarafından yönetilen Fransız FTI (Fregate de Taille Intermediaire [Belharra Proje Adı]) programına etkili bir şekilde katılacağı bir ortaklık olduğunu öğrendi.

Görüşmelere göre Yunan Donanması, Fransız Donanması ile aynı konfigürasyon fırkateynler satın alacak. Görüşmelerde en büyük sorun olarak finansal konular görülüyor.

122 metrelik Belharra sınıfı fırkateynler 4250 ton deplasmana sahip. Fransız Donanmasının fırkateynleri ASTER 30 hava savunma füzelerinin yer aldığı 2×8 SYLVER A50 dikey atış sistemi içeriyor. Yunan Donanmasının gemilerinde ise sadece seyir füzelerinin bulunacağı 1×8 SYLVER A70 dikey atış sistemi bulunacağı belirtiliyor.

Torpido alımı

Naval Group’un yaptığı açıklamaya göre firma, Yunan Donanması eskiyen SUT Mod0 ve SST-4 torpidolarının yerine F21 ağır torpidolarından satmayı planlıyor. Naval Group Yunan Donanmasının kullandığı Type 214 ve Type 209 denizaltılarının F21 torpidolarını sorunsuz bir şekilde kullanacağını belirtiyor.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Alman hükümetinden Mısır ve İsrail’e silah satışına yeşil ışık

Alman hükümeti, Thyssenkrupp Marine Systems’ın Mısır’a 1 adet denizaltı ve İsrail’e 4 adet…