Anasayfa Haberler Genel Haberler Fransız savunma endüstrisi karantinadan dolayı tedirgin

Fransız savunma endüstrisi karantinadan dolayı tedirgin

0

Fransa’nın, COVID-19 pandemisine karşı 16 Mart’ta gerçekleşen neredeyse tüm savunma endüstrisinin durdurulmasını yavaşça aşmaya başladığı ifade ediliyor. Fransız savunma şirketi yöneticileri COVID-19 sonrası adımlarını düşünüyorlar.

Stephane Mayer (GICAT), Eric Trappier (GIFAS) ve Herve Guillou (GICAN) hava ve uzay ve deniz sistemleri alanındaki Fransız sanayi gruplarının başkanları konuya ilişkin sorunları ele aldı.

Görüşmede savunma alanında faaliyet gösteren işçilerin kısmen işe geri başlamasına rağmen, tedarik zincirinin hala sorun yaşadığı ifade edildi.

Üç endüstri lideri sendikalarla yapılan görüşmeler sonrası iş yerlerinde çalışanların birbirleri arasında en az 1 metre mesafeyi koruyarak çalışmalarını sağlayan değişikliklerin uygulanmasının ardından, üretim sahalarındaki iş gücünün yaklaşık yüzde 30’unun 23 Nisan’a kadar işe geri başladığını açıkladılar.

COVID-19 nedeniyle uygulanan karantinanın hafifletildiği 11 Mayıs’tan bu yana daha fazla çalışan işe döndü. Ancak, üç endüstri lideri de tedarik zincirinin kesintiye uğradığını kabul etti.

Karantina sırasında savunma sanayi liderleri ve Fransız Tedarik Ofisi DGA’nın ortaklaşa programlar için öncelikler belirlediklerini ve ordunun Fransa ve yabancı alanlardaki görevlerini sürdürmesini sağlamak için hangi faaliyetlerin sürdürülmesi gerektiğini belirttiler.

Fransız Ordusu ve COVID-19

Fransa’nın savunma ihracatı nasıl bir performans sergiliyor?

Üç lider de analizlerinde, Fransız savunma sektörünün ihracat pazarında bir darbe alabileceğini ve COVID-19 sırasında Alman şirketlerinin faaliyetlerini hiçbir zaman tamamen durdurmadığını kaydetti.

Herve Guillou (GICAN), “İhracat pazarından siparişlerimizin %50’sini alamadıkça hiçbirimiz hayatta kalamayız.” dedi.

Guillou , “Fransız pazarı normale dönse bile, endişelenecek %50’lik ihracat dilimimiz var. Çin’in bizden önce yükseldiğini, Rusların, Almanların ve Hollandalıların hiç durmadığını akılda tutarak dünya ihracat pazarında bir rekabetçi olarak kalmak istiyorsak, rekabet gücümüzü son derece hızlı bir şekilde geri kazanmak zorundayız…” ifadelerini kullandı.

Tedarik Zinciri

Fransa’daki tedarik zinciri büyük ölçüde küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşmaktadır. Avrupalı ​ MBDA’nın CEO’su Eric Beranger, Fransız Savunma Bakanı Florence Parly’ye 6 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, şirket için çalışan 1200 Fransız tedarikçiden bazılarının, gelişen ekonomik kriz nedeniyle çok kırılgan bir durumda olduğunu söyledi.

Herve Guillou, video konferans sırasında tedarik zinciri ve taşeronlar arasındaki “müthiş dayanışma” nın ve denizcilik sektöründeki ana yüklenicilerin 40 yıllık kariyerinde hiç karşılaşmayacağı bir şey olduğunu belirtti. Ancak havacılık sektörüne hizmet veren küçük ve orta ölçekli işletmelerin daha fazla sıkıntı çektiğini de sözlerine ekledi.

  • *GICAT (Fransız Kara Savunma ve Güvenlik Endüstrileri Grubu)
  • *GIFAS (Fransız Havacılık ve Uzay Endüstrileri Endüstrileri Birliği)
  • *GICAN (İnşaat Sanayi ve Deniz Faaliyetleri Endüstrileri Grubu)
Fransız Ordusu COVID-19 (Loic Venance/AFP)

Fransız ve Alman havacılık firmaları Avrupa’dan destek talep etmişti

GIFAS (Fransız Havacılık ve Uzay Endüstrileri Birliği) ve BDLI (Alman Havacılık ve Uzay Endüstrileri Birliği) 13 Mayıs’ta yönetim kurullarının ilgili icra komitelerinin katıldığı bir ortak toplantı gerçekleştirmişti.

Gerçekleştirilen ortak toplantıda, COVID-19 salgınının yol açtığı aksaklıklar nedeniyle eşi görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya kalan Fransız ve Alman havacılık ve uzay firmalarının durumu değerlendirilmişti. Toplantıda, Avrupa’daki havacılık ve savunma sanayiinin toparlanması için alınması gereken önlemler için ortak bir vizyon tanımlanmasının gerekliliği dile getirildi.

GIFAS ve BDLI başkanları acilen endüstrinin geleceğini korumak için sivil havacılık lehine iddialı bir Avrupa’yı kapsayacak kurtarma planı çağrısında bulunulmuştu. Plan kapsamında, sektörün inovasyon ve havacılık firmalarının lehine ortak çabaların destekleneceği belirtilirken, aynı zamanda çevresel sorunları da bütünleştirerek ele alınmasının sağlanacağı ifade edilmişti.

GIFAS Başkanı Eric Trappier’in konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Fransa ve Almanya, Avrupa havacılık alanında kayda değer bir işbirliğinin kaynağı olan iki ülke. Bu kriz sivil havacılık, savunma ve uzay konusundaki güçlü bağlılığımızı tekrar teyit etmek için bir fırsattır. Taahhütlerimizin başarıları, onlarca yıldır Avrupa’da süregelen üretimin merkezinde yer almaktadır. Avrupa’nın desteğine ihtiyacımız var. ifadelerini kullanmıştı.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …