Anasayfa Haberler Genel Haberler Fransız ve Alman havacılık firmaları Avrupa düzeyinde güçlü bir kurtarma planı çağrısında bulundu

Fransız ve Alman havacılık firmaları Avrupa düzeyinde güçlü bir kurtarma planı çağrısında bulundu

0

GIFAS (Fransız Havacılık ve Uzay Endüstrileri Birliği) ve BDLI (Alman Havacılık ve Uzay Endüstrileri Birliği) 13 Mayıs’ta yönetim kurullarının ilgili icra komitelerinin katıldığı bir ortak toplantı gerçekleştirdi.

COVID-19 pandemisi nedeniyle online ortamda düzenlenen bu toplantıya GIFAS Başkanı ve Dassault Aviation Başkanı & CEO’su Eric Trappier ile BDLI Başkanı ve Airbus Defense & Space CEO’su Dirk Hoke başkanlık etti.

Gerçekleştirilen ortak toplantıda, COVID-19 salgınının yol açtığı aksaklıklar nedeniyle eşi görülmemiş bir zorlukla karşı karşıya kalan Fransız ve Alman havacılık ve uzay firmalarının durumu değerlendirildi. Toplantıda, Avrupa’daki havacılık ve savunma sanayiinin toparlanması için alınması gereken önlemler için ortak bir vizyon tanımlanmasının gerekliliği dile getirildi.

GIFAS ve BDLI Başkanları acilen endüstrinin geleceğini korumak için sivil havacılık lehine iddialı bir Avrupa’yı kapsayacak kurtarma planı çağrısında bulundu. Plan kapsamında, sektörün inovasyon ve havacılık firmalarının lehine ortak çabaların destekleneceği belirtilirken, aynı zamanda çevresel sorunları da bütünleştirerek ele alınması sağlanacak.

“Avrupa’nın Desteğine İhtiyacımız Var”

Eric Trappier (Dassault Aviation) ve Dirk Hoke (Airbus Defense & Space), bütçe ve egemenlik konularının çok önemli olduğu bu dönemde Avrupa düzeyinde savunma ve uzay alanlarında güçlü destek bir destek talebinde bulundu.

GIFAS Başkanı Eric Trappier, “Fransa ve Almanya, Avrupa havacılık alanında kayda değer bir işbirliğinin kaynağı olan iki ülke. Bu kriz sivil havacılık, savunma ve uzay konusundaki güçlü bağlılığımızı tekrar teyit etmek için bir fırsattır. Taahhütlerimizin başarıları, onlarca yıldır Avrupa’da süregelen üretimin merkezinde yer almaktadır. Avrupa’nın desteğine ihtiyacımız var.” dedi.

Airbus ve Dassault Aviation tarafından geliştirilmekte olan Future Combat Air Sistemi’nin (FCAS) çalışma prensibi

BDLI Başkanı Dirk Hoke, “Fransa ve Almanya, havacılık alanında dünyadaki herhangi bir diğer iki ülkeden daha fazla işbirliği yapıyor. Bu başarılara dayanarak, bu koronavirüs kriziyle karşı karşıya kaldığımızda, Avrupalı siyasi karar alıcılara, sektöre ve halka güçlü bir mesaj gönderiyoruz: birlikte daha güçlü bir Avrupa kurmaya devam etmek için gerekli olan endüstrimiz için sürekli bir desteğe ihtiyacımız var.” ifadelerini kullandı.

Her iki şirket de toplantıları sırasında mükemmel ikili endüstriyel işbirliğinin altını çizdi. Ayrıca firmalar birçok sivil ve askeri alanda etkileşimi ve karşılıklı bağımlılığı ve iki ülkenin hem uzay hem de savunma alanında Avrupa’da oynadığı önemli rolü hatırlattı.

Küçük işletmecilerden ekipman ve sistem üreticilerine kadar Fransız-Alman havacılık tedarik zincirleri, GIFAS ve BDLI tarafından belirtildiği gibi, onlarca yıldır başarılı bir işbirliği sergilemekte. Ancak Avrupa’nın tümü için geçerli olmayan bu durumda İtalya’nın Fransa karşısında çeşitli sorunlar nedeniyle sıkıntılar yaşadığı biliniyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hint ordusu 2020’nin ilk yarısında Keşmir’de 229 kişiyi öldürdü

Bir insan hakları grubu, 2020 yılında Hindistan’ın kontrolünde olan tartışmalı bölge…