Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Glock 17 Gen5 Fransız Ordusuna beylik tabanca oluyor

Glock 17 Gen5 Fransız Ordusuna beylik tabanca oluyor

0

Yeni Nesil Otomatik Tabanca tedariği için Fransız ordusu Glock 17 Gen5’i seçti. Seçilen modelin çöl rengi gövde ve kara sürgüsü olacak.

Tedarik edilecek tabancaların teslimatının 2022 yılına dek tamamlanması ve bu zamana kadar da MAC50 ile PAMAS G1’lerin hizmette kalmaya devam etmesi planlanıyor. G1, Beretta 92F’nin lisans üretim versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Toplamda 74.596 âdetlik bir tedarik söz konusu. Bu alımın yaklaşık yüzde 80’i kara kuvvetlerine, yüzde 10’u hava kuvvetlerine ve yüzde 8’lik bölümü de donanmaya teslim edilecek. Tedarikin maliyeti 44 milyon € (~$49,28 milyon).

Fransız ordusu PANG projesini 2019 yılının baharında yürürlüğe koymuştu. Çapı daha o zaman belirliydi ve halihazırda kullanılan 9x19mm’de karar kılındı. Alıma; uygun kılıf, 7.000 bastırıcı kiti, 15.000 lazer-ışık modülü, 9.000 tâlim silahı, 45 milyon tam metal kaplama mermi, 2 milyon sesaltı mühimmat, 4 milyon eğitim mühimmatı (MMR, Man Marker Round) ve başkaca levazım dâhil. Mühimmat üreticisi olarak Çekyalı şirket Stellier&Bellot seçildi. Eğitim kitleri ise UTM’den (Ultimate Training Munitions) gelecek.

Son eleme aşamasında Glock ile birlikte Hırvat şirket HS Product bulunuyordu.

Savunma sanayi takipçisi. Zırhlılara büyük ilgi duyar. Tarih, kültür ve dil üzerine okur, yazar ve de düşünür.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Hollanda ordusu Bushmaster ZPT’ye elektronik harp kabiliyeti kazandırdı

Bushmaster zırhlı personel taşıyıcı, günümüz harp sahasının ihtiyaçlarından olan elektroni…