Anasayfa Haberler “Görev Ömrü” dolan Göktürk 2 hâlâ aktif

“Görev Ömrü” dolan Göktürk 2 hâlâ aktif

0

Türk mühendislerince tasarlanan ve 18 Aralık 2012 yılında gerçekleştirilen fırlatma operasyonu ile görev yörüngesine yerleştirilen GÖKTÜRK-2 yörüngedeki 5. yılını doldurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve özelinde Hava.Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile sayısal ve coğrafi veri üretimine yönelik uydu görüntülerinin elde edilmesi; diğer kamu kurum/kuruluşları ile üniversite ve araştırma kurumlarının uydu görüntüsü isteklerinin karşılanması hedefiyle başlatılan proje kapsamında ülkemizin özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olan Göktürk 2 Sistemine ilişkin tasarım, üretim ve test süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri milli olarak gerçekleştirildi.

Görev Ömrü Dolmasına Rağmen Hâlâ Aktif

Görev yörüngesinde attığı 25.000’in üzerinde tur ile 5. yılını dolduran GÖKTÜRK-2 Uydusu Planlı Görev Ömrü dolmasına rağmen operasyonlara devam ediyor. “Planlı Görev Ömrü” ekipmanların seçiminde, güvenilirlik hesaplarında ve pil ile güneş paneli gibi zamanla performansı düşen ekipmanların boyutlandırılmasında kullanılıyor. Planlı Görev Ömrü dolan uydular, pili ve istatistiki olarak bozulma olasılığı olan diğer modüller çalışır durumda ise operasyonel olarak görevde kalabiliyor. Göktürk 2 Uydusu 5 yıl görev ömrü planlanarak geliştirilmişti.

Göktürk – 2

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Ordusu B-52 Stratofortress’den AGM-183A hipersonik füzesini test etti

Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri tarafından açıklandığı üzere Güney Kaliforniya…