Anasayfa Haberler “Görev Ömrü” dolan Göktürk 2 hâlâ aktif

“Görev Ömrü” dolan Göktürk 2 hâlâ aktif

2 dakikada okunabilir
0

Türk mühendislerince tasarlanan ve 18 Aralık 2012 yılında gerçekleştirilen fırlatma operasyonu ile görev yörüngesine yerleştirilen GÖKTÜRK-2 yörüngedeki 5. yılını doldurdu.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve özelinde Hava.Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaç duyduğu hedef istihbaratı ile sayısal ve coğrafi veri üretimine yönelik uydu görüntülerinin elde edilmesi; diğer kamu kurum/kuruluşları ile üniversite ve araştırma kurumlarının uydu görüntüsü isteklerinin karşılanması hedefiyle başlatılan proje kapsamında ülkemizin özgün olarak geliştirilen ilk yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu olan Göktürk 2 Sistemine ilişkin tasarım, üretim ve test süreçlerindeki tüm mühendislik faaliyetleri milli olarak gerçekleştirildi.

Görev Ömrü Dolmasına Rağmen Hâlâ Aktif

Görev yörüngesinde attığı 25.000’in üzerinde tur ile 5. yılını dolduran GÖKTÜRK-2 Uydusu Planlı Görev Ömrü dolmasına rağmen operasyonlara devam ediyor. “Planlı Görev Ömrü” ekipmanların seçiminde, güvenilirlik hesaplarında ve pil ile güneş paneli gibi zamanla performansı düşen ekipmanların boyutlandırılmasında kullanılıyor. Planlı Görev Ömrü dolan uydular, pili ve istatistiki olarak bozulma olasılığı olan diğer modüller çalışır durumda ise operasyonel olarak görevde kalabiliyor. Göktürk 2 Uydusu 5 yıl görev ömrü planlanarak geliştirilmişti.

Göktürk – 2

  • Jandarma’ya ilk T-129 Atak teslim edildi

    Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından verilen siparişle Jandarma Genel Komutanlığı havacı…
  • TAI Asya pazarına hücum ediyor

    Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ/TAI) Asya pazarındaki hedefleri doğru…
  • ANKA-S Sahalara Çıkıyor

    Proje çalışmalarına 2013 yılında imzalanan sözleşme ile başlanan, Savunma Sanayi Müsteşarl…
Daha Fazla İlgili Yazı Yükle
Daha Fazla Yükle Haberler

İlginizi Çekebilir

ASELSAN’a Hassas Güdüm Kiti siparişi

ASELSAN’a Türk Hava Kuvvetleri için Hassas Güdüm Kiti (HGK) siparişi verildi. ASELSA…