Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Güney Kore, donanmasını genişletmeye devam ediyor

Güney Kore, donanmasını genişletmeye devam ediyor

0

Jane’s’in aktardığına göre, Güney Koreli gemi üreticisi Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering (DSME), Güney Kore Donanması için iki adet Daegu (FFX-II) sınıfı güdümlü füze fırkateyninin yapılması amacıyla 631,5 milyar KRW’luk (558 milyon ABD Doları) bir sözleşme imzalandığını 14 Kasım 2018’de duyurdu.

DSME’nin yaptığı açıklamaya göre donanmanın hizmetine girecek beşinci ve altıncı Daegu sınıfı fırkateynlerin 2022 yılına kadar teslim edilmesi planlanıyor.

Açıklama, hizmete giren ilk Daegu’nun, Geoje Adasında şirketin Okpo tersanesinden düzenlenen bir törenle 1 Şubat’ta donanmaya teslim edilmesi sonrasında geldi. Elde edilen veriye göre toplamda 8 adet Daegu sınıfı fırkateynin hizmete girmesi bekleniyor.

FFX-II sınıfı, ilki 2013 yılında hizmete giren Güney Kore’nin altı Incheon (FFX-I) sınıfı fırkateyninden daha büyük bir varyasyonu olarak karşımıza çıkıyor.

DSME tarafından sağlanan ayrıntılara göre, FFX-II sınıfı  toplam 14m’lik bir kirişe, 2800 tonluk standart bir deplasmana ve 3.650 tonluk tam yüklü bir deplasmana sahip. Platform, bir adet Rolls-Royce MT30 gaz türbin motoru ve iki adet Leonardo DRS sabit mıknatıslı motor tarafından çalıştırılmakta. Ayrıca fırkateynin maksimum süratinin 30 kt olduğu da aktarıldı.

FFX-II sınıfı, bir adet 127 mm MK 45 MOD 4 deniz topu, bir adet 6 namlulu Raytheon 20 mm Phalanx yakın mesafe silah sistemi ve 16 hücreli K-VLS sistemi ile donatıldı.

İlgini Çelebilir!

Deniz Kuvvetleri için iki önemli çağrı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığının denizaltı savunma yeteneklerinin yerli ve milli imkanlarla…