Anasayfa Haberler Hava Kuvvetleri ve Uzay Sistemleri Hindistan 33 adet yeni Rus yapımı savaş uçağı satın alacak

Hindistan 33 adet yeni Rus yapımı savaş uçağı satın alacak

0

Hindistan Hava Kuvvetleri 33 adet yeni Rus yapımı savaş uçağının temin edilmesine yönelik önerge teklifini Hint Hükümetine sundu

Çin ile Hindistan arasında süren gerginlikler üstüne Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF) hükümete Rusya’dan 21 adet Mig-29 ve 12 adet Su-30MKI olmak üzere toplam 33 yeni savaş uçağı edinmeye yönelik bir önerge sundu.

Önergede, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kazalarda kaybettiği uçak sayısının yeniden kazanılması için gereken 12 adet Su-30 MKI savaş uçağının satın alınması da mevcut.

ANI Haber Ajansı’na açıklamada bulunan bir Hint yetkili, “Hava Kuvvetleri bir süredir bu plan üzerinde çalışıyor, ancak şimdi süreci hızlandırdılar. Teklif gelecek hafta nihai onay için Savunma Bakanlığı’na sunulacak.” dedi.

Hindistan, 10 ila 15 yıllık bir süre boyunca farklı partilerle 272 adet Su-30 savaş uçağı için sipariş verdi. Hindistan Hava Kuvvetleri mensubu isimler şimdiye kadar edinilen uçak sayısının gereksinimi karşılamak için yeterli olacağını düşünüyor.

IAF’nin Rusya’dan satın almayı planladığı 21 adet Mig-29, Hindistan Hava Kuvvetleri’nin yeni savaş uçağı ihtiyacını karşılamasına yardımcı olmak için teklif edildi.

Rusya’dan satın alınması planlanan Mig-29’lar aktif biçimde Hindistan Hava Kuvvetleri tarafından uçuruluyor bu nedenle pilotlar bu uçağa oldukça aşina ancak Ruslar tarafından sunulan yeni Mig-29’lar Hint ordusu envanterindekilerden farklı. Bu nedenle IAF yetkilileri teklif edilen uçaklar üzerinde çeşitli incelemelerde bulundu.

Hindistan Hava Kuvvetleri, modernizasyondan geçirilen 3 adet MiG-29 filosuna sahiptir.

İlgili Olarak

Hindistan’da MiG-29 savaş uçağı düştü

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

NATO 9’uncu Airbus A330 çok rollü tanker uçağı siparişini verdi

NATO Destek ve Satın Alma Ajansı (NSPA) ek bir Airbus A330 MRTT siparişi verdi. Airbus, Av…