Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

Hindistan Donanması’na ait MiG-29K düştü

0

Hindistan’a ait hava araçlarındaki kaza sayıları gün geçtikçe artıyor

Hint Donanması’na ait MiG-29K, Arap Denizi’nde görevde olan INS Vikramaditya uçak gemisinden rutin hava devriyesi için kalktıktan sonra motor arızası sebebiyle düştü.

Hint Donanması’ndan yapılan açıklamaya göre, uçak eğitim görevi için kalkış yaptıktan sonra bir motor arızası geçirdi ve motorda çıkan yangın uçağın kontrolden çıkmasına ve düşmesine sebep oldu. Uçakta bulunan iki pilot uçak düşmeden önce güvenli bir şekilde uçağı terk etti. Pilotlar güvenli bir şekilde uçağı terk ettikten sonra INS Hansa’daki yerel deniz otoriteleri tarafından kurtarıldı.

MiG-29KUB, Rusya’nın Mikoyan Tasarım Bürosu tarafından geliştirildi. Mikoyan MiG-29K çok amaçlı avcı uçağının iki kişilik versiyonudur. 2004’te Hindistan, 12 adet MiG-29K ve 4 adet MiG-29KUB sipariş etti. Ocak 2010’da Hindistan 1,2 milyar ABD Doları değerinde 29 adet daha MiG-29K sipariş etti. 45. uçak Şubat 2017’de Hint ordusuna teslim edildi.

MiG-29K, Şubat 2010’da Hindistan ordusunda operasyonel hale gelerek hizmete girdi. Uçaklar, Hindistan’ın batı kıyısındaki INS Hansa üssünde konuşlu. Her iki savaş uçağı tipi (MİG-29KUB ve MİG-29K) INS Hansa’da bulunan INAS 300 ve INAS 303 filoları tarafından işletilmektedir.

*INAS: Hint Donanması Hava Filosu

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

İtalya ve İspanya’ya gönderilecek sağlık malzemeleri yola çıktı

Covid-19 virüs salgınıyla mücadele kapsamında İspanya ve İtalya’ya yardım malzemesi …