Anasayfa Haberler HİSAR Projesinde önemli bir kilometre taşı aşıldı.

HİSAR Projesinde önemli bir kilometre taşı aşıldı.

0

Türkiye’nin milli hava savunma sistemleri konusunda önemli bir kilometre taşı daha aşıldı. HİSAR Projeleri kapsamında alt sistem entegrasyon test faaliyetleri tamamlanarak sistem seviyesi geliştirme ve test sürecine başlandı.

“HİSAR Projesinde ilk kez dik atış yapıldı”

HİSAR Projelerinde sistemlerden ilk kez dik atış yapıldı ve 360 derece koruma özelliği başarıyla test edildi. HİSAR Projeleri kapsamında uçuşlu (hedef uçak) ve atışlı test kampanyası gerçekleştirildi. Türkiye’nin hava savunmasında önemli görevler üstlenecek olan Milli Alçak / Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi HİSAR’ın testleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri temsilcileri katılımlarıyla,
ASELSAN ve ROKETSAN tarafından Aksaray’da gerçekleştirildi.

“Hedef Uçak ile test edildi.”

Yüksek manevra yapan HİSAR füzelerinin kontrol ve güdüm yeteneklerinin başarıyla test edildiği kampanyada, ilk defa HİSAR Sistemlerinin radar, komuta-kontrol/atış kontrol, elektro-optik ve haberleşme unsurları da yer aldı. Böylelikle sistem seviyesi entegrasyon ve testlere yönelik önemli ilerlemeler kaydedildi. Hedef uçak ile hedef tespit/takip, komuta kontrol/atış kontrol ve füzeye yönelik ara safha güdüm testleri başarıyla yapıldı. Bu teknolojileri ülkemize kazandırmakta olan HİSAR Alçak ve Orta İrtifa Hava Savunma Füze Sistemi Projelerinde ASELSAN sistem çözümlerinden sorumlu ana yüklenici olarak görev yapıyor. Bu kapsamda sistem ve alt sistem gereksinimlerinin belirlenmesi, kullanılacak haberleşme, radar, elektro-optik, atış kontrol, komuta kontrol, füze ara safha güdümü için veri bağı, terminal güdüm için arayıcı başlık çözümleri ASELSAN sorumluğunda yürütülüyor. HİSAR Sistemlerinin önemli unsurlardan biri olan füze geliştirme faaliyetini ROKETSAN yürütüyor. HİSAR, başta TÜBİTAK SAGE, METEKSAN, FNSS, Koluman, Savronik, YALTES, SDT olmak üzere yüzün üzerinde yerli çözüm ortağı ile birlikte geliştiriliyor.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi (JHMCS) II, F-16V platformunda uçuş testine giriyor

Müşterek kaska monteli nişangah sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi olan JHMCS II, Amerik…