Anasayfa Haberler Genel Haberler Hizbullah Irak’ta Amerikan konvoyuna saldırdı

Hizbullah Irak’ta Amerikan konvoyuna saldırdı

0

Irak’ta henüz kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından Divaniye şehri bölgesinde ABD Ordusuna ait bir lojistik konvoyuna saldırıldı.  

İran destekli terör örgütü Hizbullah’tan olduğu ifade edilen şahısların ABD konvoyunu zorla durdurduğu ve araç sürücülerini zorla araçlardan çıkardıktan sonra konvoyda yer alan kamyon ve taşıyıcı araçları yaktığı bildirildi.

Bahsi geçen konvoylar ABD tarafından ekipman ve diğer malzemelerin transferi için kullanılıyor. Irak’tan Suriye’ye yapılan nakliyelerin yanı sıra ABD Ordusu’nun Irak’ta yeniden konuşlandırılması sırasında da konvoylar şeklinde intikal ettiği biliniyor.

Çeşitli kaynaklar bu olayı Irak güvenlik güçleri tarafından geçtiğimiz günlerde Bağdat’ta Kataib Hizbullah üyelerinin tutuklanmasına ilişkin İran tarafından ABD’ye verilen bir mesaj olarak yorumluyor.

Irak kaynaklarınca aktarılan bilgiye göre, araç sürücüleri Saraya Thurat al-Ashrin isimli grubun üyeleri tarafından araçlarından indirildi ve daha sonra dört askeri araç da dahil olmak üzere Amerikan ekipmanları ateşe verildi.

Daha öncesinde benzer olaylar yaşandı. 20 Mayıs 2020’de Naseriyah bölgesinde ABD’li askerler için askeri malzeme taşıyan bir kamyonun vurulduğuna ilişkin bilgiler mevcutken  8 Haziran 2020’de ise Bağdat kuzeyindeki Jisr al-Muthanna yakınlarında Amerikan zırhlı muharebe aracını taşıyan bir kamyonun vurulduğu ifade ediliyor.

Suriye Rejimine Bağlı Milisler Amerikan Konvoyunu Engelledi

Mart 2020’de Suriye rejimine bağlı milisler ve rejim destekçileri ABD’ye ait devriye faaliyetinde bulunan bir konvoyu Kuzey Haseke bölgesinde bir kontrol noktasından geçerken engellemiş ve bölgede rejim destekçileri ve milisleri ile ABD Ordusuna bağlı askerler arasında çatışma çıkmıştı.

Olay sonrası bölgeye Rus askerleri gelerek iki tarafı ayırmıştı. Günümüzde benzer bölgelerde ABD-Rusya ve Rejim’e bağlı birlikler düzenli olarak karşı karşıya gelerek birbirlerinin konvoylarının geçişini engellemekte, özellikle Suriye’nin kuzeyinde ABD ve Rus birlikleri arasında yaşanan ‘çekişme’ sosyal medyada zaman zaman yer almakta.

İlgili Olarak

Suriye Rejimine bağlı milisler Haseke’de Amerikan konvoyunu engelledi

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ASELSAN’ın yükselişi sürüyor; savunmada liderliği devam ediyor

Capital500 araştırmasında, Türkiye’nin en büyük 500 özel şirketinin listesi yer alıyor. AS…