Anasayfa Tedarik ve Ar-Ge Projeleri HÜRJET Jet Eğitim ve Yakın Hava Destek Uçağı Geliştirme Projesi

HÜRJET Jet Eğitim ve Yakın Hava Destek Uçağı Geliştirme Projesi

0

TAI tarafından büyük heyecan ile başlatılan HÜRJET Projesi, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı jet eğitim ve hafif taarruz uçağı ihtiyacını karşılamak, bunun yanında uluslararası pazarda rekabet edebilecek bir ürün ortaya çıkarmak amacıyla başlatıldı.

Tekamul Eğitim Uçağı olarak kullanılan T-38 uçaklarının yerine hizmete girmesi beklenen HÜRJET Projesi ile geleceğin savaş pilotlarının yetiştirilmesi planlanıyor. 14 Ağustos 2017 tarihinde başlatılan projenin ilk 6 aylık kavramsal tasarım aşaması, TAI Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla özkaynaklarla yürütülüyor.
HÜRJET, 1.2 Mach maksimum hız ve 45,000 ft maksimum irtifada görev yapacak şekilde tasarlanacak ve son teknoloji görev ve uçuş sistemlerini barındıracak. HÜRJET’in 3000 kg faydalı yük kapasitesine sahip Hafif Taarruz Uçağı modeli, ülkemizle birlikte dost ve müttefik ülkelerin silahlı kuvvetlerinde, hafif taarruz, yakın hava destek, sınır güvenliği, terörle mücadele gibi görevlerde kullanılmak üzere silahlandırılacak.

HÜRJET’in devam edecek ön tasarım aşaması, detay tasarım, prototip üretimi ve yer testleri aşamalarının tamamlanmasının ardından ilk uçuşunu 2022 yılında gerçekleştirilmesi planlanıyor.
Projenin halen devam etmekteolan kavramsal tasarım aşamasında, yapılan pazar analizinin ışığında tek motor
ve çift motor alternatifleri değerlendirilerek, motor sayısına karar verilecek ve buna uygun olarak kavramsal tasarım
çalışmaları yürütülecek. Uzun temin süreli sistemlerle ilgili tedarikçilerle iletişime geçilerek sistem çözümleri oluşturulacak.

Projedeki temel hedefler şunlardır:

  • Türk Hava Kuvvetleri’nin operasyonel, fonksiyonel ve performans gereksinimlerinin karşılanması amacıyla, mevcut teknolojilerin kullanımı ile maliyet etkin bir sistem çözümü geliştirmek.
  • Türk Hava Kuvvetleri tarafından hâlihazırda kullanılmakta olan 70 uçaklık T-38 filosunun yerini almak. (“Hafif Taarruz Uçağı” ihtiyaçları kapsamında bu sayı değişkenlik gösterebilecektir.)

     HÜRJET’in Genel Özellikleri:

  • Maksimum Hız: 1.2 Mach
  • Maksimum İrtifa: 45.000 ft
  • Maksimum G Zarfı: +8/-3g
  • Tırmanma Hızı, Maks : 25.000 ft/dk
  • Keskin Dönüş, Maks. G: 6.5 g (15.000 ft irtifada)

 

 

İlgini Çelebilir!

Fırat M60T Projesi

M60T Tanklarının Tanksavar Savunma Yeteneğinin Geliştirilmesi (Fırat M60T) Projesi Fırat K…