Anasayfa Haberler İdlib’e Atılgan alçak irtifa hava savunma sistemi sevk edildi

İdlib’e Atılgan alçak irtifa hava savunma sistemi sevk edildi

0

2 Haziran 2020 tarihinde sosyal medyada yer alan görüntülere göre Türk Silahlı Kuvvetleri İdlib’e yeniden Atılgan alçak irtifa hava savunma sistemi sevkiyatı gerçekleştirdi.

Türkiye bir süredir Rusya ile İdlib bölgesinde imzalanan anlaşmalar kapsamında yükümlülüklerini yerine getirerek, bölgede ortak devriye faaliyetleri yürütüyor. İcra edilen devriye faaliyetleri çeşitli gruplar tarafından sabote edilmeye çalışılsa dahi devriyeler sürüyor.

Türkiye, bölgede yaşayan sivil halkın göç edip olumsuz şartlar altında kalmasını önlemek amacıyla İdlib ve çevresinde birçok üs bölgesi ve kontrol noktası inşa etti.

Türkiye’nin bölgedeki bütün çabalarına rağmen Rusya, Suriye Rejimi ve bölgedeki İran destekli Şii militanlar provokasyonlara devam ediyor. Bölgeden gelen son bilgilere göre Hizbullah terör örgütü mensubu üst düzey isimler İdlib güneyine geldi.

Bugün gönderilen ATILGAN alçak irtifa hava savunma sistemlerine ilişkin video.

Türkiye bütün bu yaşananlara karşı İdlib’e yeniden istikrar getirmek amacıyla 27 Şubat 2020 tarihinde Bahar Kalkanı Harekâtını başlatarak milyonlarca insanın evsiz kalmasını engelleyerek, Rejim’e yönelik birçok hedefi etkisiz halde getirmişti.

Sınıra ve İdlib’e Daha Önce Sevkiyatlar Olmuştu

Gaziantep’e 26 Kasım 2016 tarihinde getirilen 2 adet ATILGAN’ın sınıra yerleştirildiği biliniyor. Gönderilen hava savunma sistemleri Suriye içinde yer alan üs bölgelerinin, sınır hattının korunmasında görev alıyor.

2016 yılında Gaziantep’e getirilen ATILGAN alçak irtifa hava savunma sistemleri

22 Şubat 2020 tarihinde yine Suriye sınırına sevk edilen ATILGAN Kaideye Monteli Stinger Sistemleri görüntülenmişti. Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye sınırına ve sınır ötesi operasyonlar ile terör örgütlerinden temizlenen bölgelerde barışı sağlamak, sivil halkı korumak için birçok üs bölgesi inşa ediyor.

İnşa edilen üs bölgeleri kapsamında bölgeye yapılacak sızmalar önlenirken kentlerde sivil halkın güvenliğinin sağlanması Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından önemli bir şekilde ele alınıyor.

Sadece sınır ötesinde değil, Türkiye’nin sınır kentleri de Suriye tarafından bölücü terör örgütleri tarafından fırlatılan füze ve roketlerle birçok defa hedef alındı.

Bahar Kalkanı Harekâtı sırasında Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar konuya ilişkin açıklamalarda bulunmuştu.

Akar, Rejimin İdlib’deki ateşkese rağmen çocuk, kadın yaşlı demeden masum sivil insanlara karşı artarak devam eden kara ve hava saldırıları sonucunda derin bir insanlık dramı ve bununla birlikte Türkiye sınırına doğru büyük bir göçün yaşandığını ifade etmişti.

Bu sebeple Türkiye Suriye’de istikrarın ve barış ortamının yeniden sağlanması ve sivil halkın Rejim ve Rusya tarafından hedef alınmaması için önlemler almaya devam ediyor.

M60TM – Bahar Kalkanı Harekatı

“Kalıcı Ateşkes ve İstikrarın Sağlanması Asıl Amacımızdır” 

Askeri harekatın ötesinde faaliyetlerin insani boyutunun da büyük önem ifade ettiğine değinen Bakan Akar, şöyle konuşmuştu:

BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan meşru müdafaa hakkı ile Adana, Astana ve Soçi Mutabakatları çerçevesinde ateşkesi sağlamak, göçü önlemek, bölgede yaşanan insanlık dramını sona erdirerek, birliklerimizin, halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla İdlib’teki faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu çerçevede karşılıklı mutabakatlardan doğan tüm sorumluluklarımızı garantör ülke olarak yerine getirdik ve getirmeye devam ediyoruz. Bu doğrultuda Astana Mutabakatı’na uygun olarak alandaki birlik ihtiyacımızı da karşılamış bulunuyoruz. Kalıcı ateşkes ve istikrarın sağlanması asıl amacımızdır. Ancak birliklerimize, Gözlem Noktalarımıza ve mevzilerimize yapılacak saldırılara karşı meşru müdafaa kapsamında en şiddetli ve tereddütsüz karşılık verileceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Meşru müdafaa kapsamında hedefimiz sadece birliklerimize saldıran Rejim askerleri ve unsurları olacaktır.”

ATILGAN KMS’nin Genel Özellikleri

• ​Kısa Reaksiyon Süresi
• Yüksek İsabet Kabiliyeti
• Komuta Kontrol Sistemi ile koordineli kullanım
• 8 adet atışa hazır Stinger füzesi
• Kendini korumaya ve yakın hava tehditlerine karşın 12.7 mm otomatik makinalı tü​fek
• Termal ve gün ışığı TV kameralarından oluşan, pasif hedef arama ve izleme algılayıcıları
• Hedef mesafe ölçümü için çok darbeli Lazer Mesafe Bulucu
• Hareket halinde hedef arama, teşhis takip ve atış mekanı sağlayan, iki eksenli stabilize taret
• Tüm sistem fonksiyonlarının otomasyonunu sağlayan Atış Kontrol Bilgisayarı
• Hedef için dost/bilinmeyen ayrımını sağlayan IFF:
• Uzaktan kumanda imkânı
• Farklı taşıyıcı platformlara monte edilebilir, yüksek hızlı, hafif ve modüler taret

Üretici: ASELSAN

İlgili İçerik

ATILGAN

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Tayland Ordusu Tata Motors’tan 600 askeri kamyon tedarik edecek

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri Hindistan merkezli Tata Motors’tan 600 adet aske…