Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri İran’ın stratejik limanına siber saldırı gerçekleştirildi

İran’ın stratejik limanına siber saldırı gerçekleştirildi

0

İran’ın Bandar Abbas kentinde bulunan kritik limana henüz kimliği bilinmeyen kişilerce siber saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda limanın kritik sistemlerinin zarar gördüğü belirtiliyor. 

Henüz hangi ülke tarafından ya da kimler tarafından gerçekleştirildiği bilinmeyen siber saldırının limandaki faaliyetini durdurduğu söyleniyor.

İran yetkililerin başlangıçta inkar ettiği olayın yayılması sonrası yetkililer gerçekleştiğini itiraf etmek durumunda kaldı. Siber saldırının, İran’ın deniz tatbikatı sırasında dost ateşi nedeniyle vurulan gemisi olayıyla bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Üst düzey bir yetkili 11 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, siber saldırıyı gerçekleştiren şahısların İran’ın Bandar Abbas kentinde bulunan kritik limanın sistemlerine zarar verdiğini ifade edildi.

Siber saldırının gerçekleştirildiği ifade edilen “Shahid Bahonar Limanı”

Açıklamada, geçen hafta sonunda Shahid Rajaee limanındaki faaliyetin durdurulmasının nedeninin, tatbikatta İran gemisinin dost ateşi ile vurulduğu olayıyla bağlantılı olduğu yönünde artan spekülasyonları ortadan kaldırmak amacıyla yapıldığı söylendi. Çeşitli raporlara göre, limandaki faaliyetlerin siber saldırılar sebebiyle durdurulması olayı 9 Mayıs’ta gerçekleşti.

Hürmüzgan eyaletinde bulunan Liman ve Denizcilik Örgütü (PMO) yetkilileri başlangıçta bir siber saldırının gerçekleştiğini reddetmişti. Ancak daha sonra gerçekleştirilen bir basın toplantısında konuşan bir hükûmet yetkilisi siber saldırının gerçekleştiğini onayladı.

İran merkezli Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, İran Yol ve Kentsel Kalkınma Bakan Yardımcısı Mohammad Rastad yaptığı açıklamada, “Son zamanlarda gerçekleşen bir siber saldırı PMO’nun sistemlerine nüfuz edemedi ve limanda bulunan sadece birkaç özel işletim sistemine hasar verebildi.” dedi. Mohammad Rastad, siber saldırının başka bir ülke tarafından geldiğini de sözlerine ekledi.

Bir liman kenti olan Bandar Abbas, Basra Körfezi’ni Umman Körfezi’nden ve ötesinde yer alan Hint Okyanusu’ndan ayıran stratejik Hürmüz Boğazı’nda yer almaktadır.

İsrail’e Gerçekleştiren Siber Saldırı

Fox News’in 7 Mayıs’ta yaptığı haberde İsrail’e gerçekleştirilen siber saldırıya yer verildi. ABD Enerji Bakanlığı yetkilisine dayandırılan haberde Mart 2020’de İsrail su ve kanalizasyon tesislerine yapılan  siber saldırıda İran’lı hackerların ABD’deki sunucuları kullandığını belirtildi. Açıklamada oldukça büyük bir saldırı girişiminin engellendiği ifade edildi.

İsrail merkezli Channel 13’te yer alan haberde ise bir İsrailli yetkilinin, “Bu, tüm savaş kurallarına aykırı bir saldırıdır. İranlılardan bile böyle bir şey beklemiyorduk.” dediği iddia edildi.

İsrail Hükûmet tarafından İran’ın İsrail’deki su tesislerine yönelik saldırıyla bağlantısı olup olmadığı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı.

İlgili Olarak:

İran Devrim Muhafızları Donanması kendi savaş gemisini vurdu

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’den Tayland Kraliyet Ordusuna VT4 tank ve VN1 zırhlı araç teslimatı

Tayland Kraliyet Silahlı Kuvvetleri, sipariş ettiği VN1 Faz2 TTZA’ları ve VT4 AMT…