Anasayfa Haberler İspanya ve İngiltere’nin ‘Cebelitarık’ gerginliğinin kazananı Rusya

İspanya ve İngiltere’nin ‘Cebelitarık’ gerginliğinin kazananı Rusya

0

İspanya, Rus savaş gemilerine yakıt ikmali yaparken İngiliz donanmasının varlığından şikayet ediyor

İspanya, Cebelitarık’taki İngiliz askeri varlığından şikayetçi oldu ve ertesi gün, kendi denizaşırı ülkesi Ceuta’da bir Rus savaş gemisine yakıt ikmali yaptı.

İspanya büyükelçisi Santos, BM’nin sömürgecilikle ilgili toplantısında İspanya’nın Cebelitarık’ın ve “yasadışı olarak işgal edilmiş “İsthmus’un iadesini istediğini söyledi. Santos, 1963’ten bu yana Cebelitarık’ın BM’nin sömürgeleştirilmeye maruz kalan bölgeler listesine dahil edildiğini söyledi.

İspanya büyükelçisi Santos “Ve orada kalıyor, ki bu da Cebelitarık ve Birleşik Krallık arasındaki ilişki doğal sömürge olduğunu şüphe götürmez gösteriyor” dedi. “Ek olarak bu açıkça belirtilmiş gibi görünse de, her iki durumda da askeri tesislerin konunun merkezinde yer aldığını belirtmek zorundayım” dedi.

Bu arada, İspanyol Ceuta kolonisinde Rus Donanması ait bir savaş gemisi ikmal yaptı.

İkmal yapan Rus Donanmasına ait harita görüntüsü

Ceuta, Kuzey Afrika’da bulunan İspanya’ya ait olduğu söylenen tartışmalı iki toprak parçasından biridir (diğeri Melilla’dır). Bölge, 1415’de Portekizlilerin Tangier’in doğusundaki bu şehri kontrol altına almadan önce kendi yöneticelerine sahipti. 1580’den beri İspanya yönetimi altında olmasına rağmen, Cebelitarık’ın hemen güneyindeki Afrika kıtasında yer almasına rağmen özerk bir şehir statüsünde.

Bu daha önce de yaşandı, geçen yıl Rusya kruvazörü Mareşal Ustinov, Suriye’deki operasyonların ardından Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlara rağmen İspanya’da yakıt ikmali yapıldı.

NATO yetkililerinin açıklamalarıyla desteklenen Amerikan hükümetinin kararı ile devam etmekte olan Kırım’ı işgali ve Doğu Ukrayna’daki müdahalesine karşı Rusya’ya ilave yaptırımlar getirdiğini açıkladı.

İspanya, NATO müttefikleri tarafından Rus savaş gemilerine yakıt ikmali yapılmasına izin vermekle birlikte baskı altında.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

Rus ordusuna S-350 Vityaz hava savunma sistemi teslimatı

Rus Almaz-Antey firması tarafından Rus birliklerine geliştirilmiş S-350 “Vityaz̶…