Anasayfa Haberler İsrail, bir F-16 savaş uçağı filosunu daha kapatarak yeni uçaklar için yer açıyor

İsrail, bir F-16 savaş uçağı filosunu daha kapatarak yeni uçaklar için yer açıyor

0

İsrail’in “Momentum Planının” bir parçası olarak, Ramat David Hava Üssün’de konuşlu olan 117. Jet Filosunu kapatarak filonun 67 yıllık geçmişini sona erdirdi. 117. filonun İsrail’in ilk jet filosu.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), bu yılın ilerleyen günlerinde F-16 savaş uçağı filosunu kapatırken, Momentum Planının bir parçası olarak hava kuvvetlerini düzene sokmak ve daha gelişmiş uçaklar için kaynak ayırmak için filoyu kapattığını duyurdu.

İsrail Hava Kuvvetleri komutanı Tümgeneral Amikam Norkin 12 Mayıs Salı günü İsrail’in Ramat David hava üssünde konuşlu F-16 jetlerini uçuran 117. Jet Filosunu tamamen kapatılmasının Ekim ayını bulacağını belirtti.

Çok yıllı ‘Momentum’ Planı kapsamında Genelkurmay Başkanı Korgeneral Aviv Kohavi, yeni sistemlerin edinilmesi ve geliştirilmesinin yanı sıra eskiyen sistemleri azaltmaya yönelik bir dizi karar aldı. Bu kararların bir parçası olarak bir adet savaş uçağı filosunun kapatılmasına karar verdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin açıklamasında, Amikam Norkin’in kapatılacak filo olarak 117. filoyu seçtiğini ve filo komutanlarını bilgilendirdiğini belirtti. IDF’den bir yetkili, “Filo, kapatılana kadar operasyonel olacak ve eğitim hizmeti vermeye devam edecek.” dedi.

IDF’nin yeni “çok yıllı” planının bir parçası olarak, her sene 1 filo savaş uçağını envanterden çıkaracağı biliniyor. Ayrıca bu plan kapsamında, F-15 veya F-35 savaş uçağı için bir tane daha İsrail Hava Kuvvetleri’ne bağlı filonun açılması hedefleniyor.

İsrail F-35 Filosu İçin Yer Açıyor

İsrail Ordu kaynaklarına göre, F-16 filosunun kapatılmasının nedenlerinden biri, İsrail’in ABD’den satın aldığı F-35’ler için kaynak yaratmak.

İsrail Hava Kuvvetleri’nin 117. Filosu 1953 yılında kuruldu, o zamandan bu yana İsrail tarihindeki her savaşta yer aldı ve Irak’ın Opera Operasyonu olarak bilinen nükleer reaktöre yönelik 1981 yılındaki hava harekatı da dahil olmak üzere bir dizi büyük operasyonda yer aldı.

Ordu, “Filo, dünyada bir F-16 [1981’de] bir düşman uçağını vuran ve dünyada [1982’de] bir MiG-23’ü vuran filo oldu,” dedi.

Norkin, filonun “görkemli mirasını” övdü ve tarihinin hem bilinen hem de sınıflandırılmış operasyonları içerdiğini söyledi. “Daha akıcı hale geleceğiz ve ilgili ve etkili hava kuvvetlerini geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Bu yılın başlarında IDF, ordunun önümüzdeki yıllarda karşılaşması beklenen operasyon türlerinde daha donanımlı olmasını sağlamak amacıyla beş yıllık Momentum Planını uygulamaya başladı. Planın yol gösterici ilkesi, ordunun düşmanları, özellikle İran ve düşmanları üzerinde sürekli ve önemli bir üstünlük sağlaması için IDF’nin düşmanları (hava gücü, istihbarat ve teknoloji) üzerinde üstünlüğe sahip olduğu alanlardan tam olarak yararlanmaktır. Hizbullah.

Her ne kadar planın bazı yönleri sadece mevcut kaynakların içsel olarak yeniden yapılandırılmasını ve yeniden tahsis edilmesini gerektirse de, anahtar parçalarının çoğunun – yani yeni füzeler, uçağı, zırhlı araçlar, hava savunma pilleri, helikopterler ve gemiler – çok pahalı olması bekleniyor. koronavirüs pandemisinin neden olduğu mali kriz ışığında başarılması zor olacaktır.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …