Anasayfa Haberler İsveç Hava Kuvvetleri, yeni temel eğitim uçağı alıyor

İsveç Hava Kuvvetleri, yeni temel eğitim uçağı alıyor

0

İsveç hükümeti, Savunma Malzemesi İdaresi’ne (FMV), İsveç Hava Kuvvetleri’nin SK-60 eğitim uçağı filosunun yerine yeni eğitim uçağı edinme sürecini başlatma yetkisi verdi.

9 Nisan’da eAvrop çevrimiçi ihale platformuna ihale talebi İsveçli yetkililerce yapıldı. Potansiyel teklif sahiplerinin tekliflerini kaydetmeleri için 31 Temmuz’a kadar süre verildi.

FMV, şu anda yaşlanan Saab SK-60 (Saab-105) çift motorlu jetleri kullanılarak gerçekleştirilen pilot eğitimlerini sürdürmek amacıyla hafif eğitim uçağı için hazır bir çözüm arıyor.

İsveç Hava Kuvvetleri, yeni bir eğitim uçağına gelecekteki pilotlarını eğitebilmesi adına büyük ihtiyaç duymaktadır. İsveç Hava Kuvvetleri envanterindeki mevcut SK-60 (Saab-105) uçağının ilk kez 1963’te kullanılmaya başlandığını göz önüne alırsak ömürleri dolmak üzere diyebiliriz.

Bu eğitim uçakları, İsveç Hava Kuvvetleri’nin Saab Gripen savaş uçağı için gerçekleştirilen pilot eğitimlerinin ilk aşamasında kullanılıyor.

İsveç Hava Kuvvetleri’nin SK-60 Eğitim Uçakları

1990’ların ortalarında eğitim uçağı filolarındaki uçakların büyük bir kısmına, orijinal Turbomeca RM9 Aubisque motorlarının yerini alması maksadıyla Williams FJ44 turbofan motorlarını içeren “SK-60W” yükseltme programı uygulandı.

Ekim 2002’nin başlarında İsveç Hava Kuvvetleri (SAF), SK-60 için Saab Nyge Aero’ya 75 milyon İsveç Kronu değerinde uzatılmış bakım sözleşmesi vermişti.

Aralık 2008’de FMV, Saab ile şirketi ana tedarikçi haline getiren ve SK-60’ın işletilmesini, bakımını ve hazır olmasını sağlamak için bir sözleşme imzaladı. 900 milyon İsveç Kronu değerindeki sözleşme 2017’de sona erdi.

Eylül 2009’da Saab, SK-60W’ların aviyoniklerini yükseltmenin yanı sıra Gripen savaş uçağında kullanılan kokpit ekranlarının entegre edilmesini kapsayan bir program daha uyguladı.

Yeni temel eğitim uçaklarının temin edilmesi, İsveç’in askeri pilot eğitim programının tamamen revizyonu için ilk adım olma özelliği taşıyor ancak İsveç Hava Kuvvetleri ileri bir eğitim uçağı için eşit derecede acil bir gereklilik duymaktadır.

Bazı kaynaklar, Boeing / Saab T-7 Red Hawk da dahil olmak üzere bir dizi eğitim uçağının İsveçli yetkilerce incelendiğini bildiriyor.

  • Yeni eğitim uçağı
  • Uçuş güvenlik ekipmanları (kask, maske, can yeleği, paraşüt, vb.)
  • Simülatörler
  • Kısmi-görev eğitmeni 
  • TCMB (Bilgisayar Destekli Eğitim)
  • TLS (Ömür Boyu Destek), ürün için mühendislik desteği
  • Uçakların bakımı
  • Simülatörlerin bakımı

Seçilecek yeni eğitim uçağının Linköping’deki Malmen’de 2023 yazında ilk pilot öğrenci grubu için hazır olması bekleniyor.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

BAE’nin Libya’da Watya hava üssüne saldırısında TSK’ya ait sistemler zarar gördü

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol …