Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri İsviçre, Eagle V 6×6 keşif aracı almak için GDELS-Mowag ile anlaştı

İsviçre, Eagle V 6×6 keşif aracı almak için GDELS-Mowag ile anlaştı

0

General Dynamics European Land Systems (GDELS) -Mowag’ın 5 Aralık’ta yaptığı açıklamada, 18 Kasım 2019’da Armasuisse (İsveç Federal Savunma İhale Ofisi) ile İsviçre Ordusu için 100 adetlik Eagle 6×6 keşif aracı için bir sözleşme imzaladığını duyurdu.

EAGLE 6×6, Armasuisse tarafından yürütülen uluslararası bir yarışmadan sonra seçildi. EAGLE 6×6’nın bu ilk siparişi, EAGLE araç ailesi için gelişme bir kilometre taşı olma özelliği taşıyor.

100 adet EAGLE 6×6 araç taktik keşif sistemi “TASYS” araç platformu olarak teslim edilecek. TASYS, sivil mecraların desteği de dahil olmak üzere İsviçre Silahlı Kuvvetleri için istihbarat toplamak için kullanılacak. EAGLE V 6×6 taşıyıcı araç, teleskopik mast üzerine monte edilmiş çoklu sensör sistemi ve veri işleme kabiliyetine sahiptir. EAGLE V 6×6 TASYS, kendini korumak için yüksek mobiliteye sahip olması yanı sıra yüksek koruma sağlayan bir zırha ve uzaktan kumandalı bir silah istasyonuna sahiptir. Araç, ilave sensörlerin entegrasyonu gibi gelecekteki gelişmelere olanak sağlamak için yeterli taşıma kapasitesi sunar. EAGLE V 6×6 TASYS’ın, 2020 yılında üretimine başlandı ve 2023 ile 2025 arasında tamamlanması planlanıyor.

İsviçre Ordusunun yanı sıra EAGLE V 4×4, birlikler arasında çok popüler olan Danimarka ve Almanya tarafından da yaygın olarak kullanılmakta.

GDELS-Mowag Başkan Yardımcısı ve Tekerlekli Araçlar ve Genel Müdür Yardımcısı Oliver Dürr, “İsviçre Ordusunun EAGLE V 6×6’yı tanıtan ilk müşteri olmasından dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

İlgini Çelebilir!

MPG firmasının ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’sı kalifikasyon testlerini tamamlandı

Tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere MPG tarafından yerli i…