Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Japonya, Type-12 gemisavar füzesinin hava versiyonunu test etmeye başladı

Japonya, Type-12 gemisavar füzesinin hava versiyonunu test etmeye başladı

0

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF), P-1 deniz devriye uçağı için tasarlanan havadan bırakılabilme konfigürasyonundaki Type-12 gemisavar füzesinin geliştirilmiş versiyonunu test etmeye başladı.

Medyadaki bazı kaynaklar tarafından aktarılan bilgiye göre, 4 adet havadan bırakılan konfigürasyondaki Type-12 gemisavar füzesi ile donatılmış 1 adet P-1 devriye uçağı ilk test uçuşunu 10 Şubat 2020’de Atsugi’de bulunan Deniz Hava Üssü’nden kalkarak icra etti.

Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri ihtiyaçlarına yönelik yeni geliştirilen kara konuşlu Type-12 gemisavar füzesi bu yeni konfigürasyonu ile havadan bırakılarak hedefi imha etme kapasitesine erişti. Bazı kaynaklarca füzenin maksimum menzilinin 300 kilometre olduğu belirtiliyor. Ayrıca Kawasaki P-1 deniz devriye uçağının 8 adete kadar Type-12 füzesi taşıma kapasitesine sahip olduğu ifade ediliyor.

Kawasaki P-1 Deniz Devriye Uçağına Entegre Edilmiş 4 Adet Type-12 Gemisavar Füzesi

Type-12, gelişmiş “Arazi Kontur Eşleştirmesi” ve hedef ayırma yeteneği ve daha iyi güdüm hassasiyete sahip olan INS (Inertial Navigation System) özelliğine sahip.

Konu hakkında yorum yapan bazı isimler, Japonya’nın bu gemisavar füzesinin hava konfigürasyonunu geliştirme nedenini Çin Hava Kuvvetleri ve Çin Sahil Güvenlik gemilerinin bölgede artan faaliyetleriyle ilişkilendiriyor.

Type-12 kara konuşlu gemisavar füzesi, 2012 yılında Japon Mitsubishi ‘Heavy Industries tarafından geliştirilmiş, kara konuşlu bir gemisavar füze sistemidir. Type-88 kara konuşlu gemisavar füzesinin bir yükseltmesidir.

Kara konuşlu gemisavar füzesi Type-12 bataryası

 

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Çin’in yerli amfibi hücum gemisi Type 075 deniz testlerine fiilen başladı

Yakın zamanda denize açılması beklenen amfibi hücum gemisi deniz testlerine başladı. Çin H…