Anasayfa Haberler Genel Haberler Japonya’nın SM-3 Block IIA anti balistik füze talebi onaylandı

Japonya’nın SM-3 Block IIA anti balistik füze talebi onaylandı

0

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile Japonya’ya 3.295 milyar dolar tahmini maliyet ile 73 adet Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA füzesi satışını onayladı. Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı (DSCA), bu olası satışı 27 Ağustos’ta Kongre’ye bildiren gerekli sertifikayı verdi.

Bu alım planı, Kasım ayında (561 milyon $) ve Nisan ayında (1.150 milyar $) duyurulanlardan sonra yapılan üçüncü SM-3 alımını işaret ediyor. Standard Missile-3 (SM-3) Block IIA füzesi, füzenin bazı bileşenlerinden sorumlu Mitsubishi Heavy Industries ile birlikte Japonya ve ABD tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Yapılan açıklamaya göre Japonya Hükümeti, yetmiş üç (73) adet Standard Missile-3 (SM-3) Blok IIA füzesi almak istedi. Ayrıca yapılan bu alım kapsamında 10 adet MK 29  taşıma, depolama ve nakliye podları ile teknik, mühendislik ve lojistik destek hizmetleri ve diğer ilgili lojistik hizmetleri sunulacak.

Kongreye önerilen bu satış ile ilgili olarak: “Asya-Pasifik bölgesinde siyasi istikrar ve ekonomik ilerleme için bir güç olan büyük bir müttefikin güvenliğini artırarak, ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir. Japonya’nın güçlü ve etkili bir kendini savunma yeteneğine sahip olması ve bunun sürdürülmesine yardımcı olmak ABD’nin ulusal çıkarları için çok önemlidir.

Önerilen satış ile Japonya’nın, Japonya topraklarında görev yapan ABD personelinin savunmasında yardımcı olacak ve balistik füze savunma kabiliyetini artırılacak.”

Kongereye önerilen bu ekipman ve destek satışının, bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği de ayrıca ifade edildi.

Aegis Ashore ve SM-3

Japon kuvvetler tarafından da kullanılan Lockheed Martin tarafından tasarlanan Aegis Ashore sistemi balistik füzelerin tespit, teşhis, izlenmesi ve yok edilmesi için tasarlanmıştır. Deniz platformlarında ve karada konuşlandırılan Aegis Ashore’un kullandığı SM-3 füzesi hedef çevresinde bir savaş başlığı patlatmak yerine hit to kill (harp başlığı bulunmayan kafa kafaya çarpışarak yok etme yöntemi) ile tehdidi imha eder.

Aegis sistemlerinde kullanılan SM-3 Block IIA füzesi ABD ve Japonya tarafından müşterek bir şekilde geliştirilmektedir. Block IIA  kısa ve orta menzilli balistik füzelere yönelik tasarlanmış olsa da füzesinin geliş hızına bağlı olarak kıtalararası balistik füzelere karşı da sınırlı bir yeteneğe sahiptir.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Afrika Komutanlığı: Rusya, Libya’ya savaş uçağı yerleştirdi

ABD Afrika Komutanlığı, Moskova’nın yakın zamanda Libya’ya askeri savaş uçağı …