Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri K2 Black Panther Ortadoğu’ya hazırlandı

K2 Black Panther Ortadoğu’ya hazırlandı

0

K2 Black Panther’in Ortadoğuda bir ihale için çöl versiyonu hazırlandı

Güney Kore Şirketi Hyundai Rotem, Güney Kore’deki DX Kore savunma fuarında K2 Black Panther Ana Muharebe Tankının (AMT) bir çöl versiyonunu sunuyor. K2 AMT, Haziran 2014’te Güney Kore silahlı kuvvetleriyle hizmete giren, dünyanın en gelişmiş ve en gelişmiş ana muharebe tanklarından biridir.

K2’nin çöl versiyonunun tasarımı ve silahlandırılması orijinal versiyona benzer, ancak taretin sağ tarafı bir klima sistemi ile donatıldı. Hyundai Rotem yöneticisine göre, K2 AMT çöl koşullarında test edildi ve Orta Doğu’daki bazı ülkeler tankı satın almak için ilgi gösterdi.

K2 Black Panther çöl versiyonu dört bir tarafına monte edilmiş kompozit zırh ve taret etrafındaki Patlayıcı Reaktif Zırh (ERA) ile donatılmıştır. Tank ayrıca Aktif Koruma Sistemi ve bir lazer uyarı sistemi kullanılarak füze ve roket tehditlerine karşı da korunmaktadır.

K2 AMT’nin standart ekipmanı otomatik hedef tespit ve izleme sistemi, panoramik görüş sistemi, küresel konumlandırma sistemi (GPS) , ataletli navigasyon sistemi (INS), dost düşman tanıma sistemi (IFF) ve nükleer, biyolojik ve kimyasal (NBC) koruma sistemi içeriyor. K2 Black Panther AMT’de komutan, topçu ve sürücü olmak üzere üç kişilik bir mürettebat görev alıyor. Ana silah, Hyundai Wia tarafından yerli olarak geliştirilen otomatik yükleme sistemine sahip bir adet 120 mm L/55 yivsiz toptan oluşuyor. İkinci silah, bir M60 7.62 mm makineli tüfek ve komutan kapağına monte edilmiş bir adet 12.7 mm makineli tüfek içeriyor.

Türk tankı Altay, kuzeniyle aynı ihalede

Bazı Güney Kore kaynakları K2 Black Panther AMT çöl versiyonunun Umman Ordusu tank ihalesi için hazırlandığını iddia ettiler. Aynı tank ihalesinde K2 Black Panther tankının uzak kuzeni olan yerli tankımız Altay’da yarışıyor. İki tank birçok yönden birbirinden ayrılsada Altay’ın tasarım sürecinde K2’nin geliştiricisi ve üreticisi Hyundai Rotem firmasından destek alındığı için alt sistem tasarımı bazında bazı ortaklıklar mevcut. İki kuzenin yarıştığı ihalede K2 Black Panther’in aktif göreve başlaması sebebiyle üstünlüğü bulunuyor.

 

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD Özel Harekât Kuvvetleri uzun menzilli mühimmat sözleşmesi imzalamayı hedefliyor

ABD Özel Harekât Komutanlığı, geçen hafta yayınlanan bir Federal İş Fırsatları bildirisine…