Anasayfa Türk Savunma Sanayii Ürünleri Kara Araçları Paletli Araçlar KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muhabere Aracı

KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muhabere Aracı

0
Envanterde Yok

 

KAPLAN 30 Yeni Nesil Zırhlı Muhabere Aracı (YN-ZMA) ; muhabere ağırlığına bağlı olarak 20 Bg/ton güç ağırlık oranında, otomatik şanzımanlı, ana muharebe tankları ile ortak hareket yeteneğine sahip yeni nesil zırhlı muharebe aracıdır. KAPLAN 30 YN-ZMA farklı alt sistemlerin entegre edilmesi suretiyle her türlü görevi yerine getirmeye olanak sağlayan platform tasarımına sahiptir.

KAPLAN 30 YN-ZMA; paletli, 6 yol tekerlekli, yüksek korumalı, soğuk ve sıcak iklim koşullarında, çamurlu/engebeli arazilerde, asfalt veya stabilize yollarda yüksek hızlı hareket yeteneğine sahiptir. Gelişmiş süspansiyon palet sistemi, araçta oluşan titreşimi azaltmaya ve yol tutuşunu arttırmaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Araca giriş ve çıkışlar; arkasında yer alan hidrolik rampa veya rampa üzerindeki personel kapısı ile sağlanır. Üstte ise, geniş personel kapağı ile sürücü için özel geliştirilen ve görüş açısını arttıran kapakları mevcuttur. Güç grubunun bakım ve onarımı, kabine erişim sağlayan araç içerisindeki ve ön kısımdaki kapaklar aracılığı ile yapılır. Araç içerisinden izole edilmiş ve zırh lakasıyla ayrılmış iki adet zırhlı yakıt tankı, ağırlık dengesi ve personel güvenliği açısından aracın arka tarafında yer alır. KAPLAN 30 YN-ZMA sahip olduğu balistik ve mayına karşı yüksek koruma özelliği sayesinde içinde görev yapan askeri personelin güvenliğini ve sağlığını korumayı hedeflemiştir. Araç karın altı yüksekliği, personelin ayak bastığı yüzey, oturma şekli ve yüksekliği; ihtiyaç duyulan mayın koruma seviyesine göre tasarlanmıştır.
Özel tasarlanmış mayın korumalı koltuklar, modüler yapısıyla da kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

KAPLAN 30 YN-ZMA, dizel motoru ve tam otomatik şanzımanı ile daha fazla yük taşıma özelliğine sahiptir. Burulabilen milli tam bağımsız süspansiyonu, kullanıcıya bakım kolaylığı sağladığı gibi düşük ömür devir maliyetli bakım imkânı sunmuştur. KAPLAN 30 YN-ZMA’nın gövdesi; balistik malzemelerden, balistik kaynak tekniği ile birleştirilerek imal edilir. Gövde; su sızdırmaz olup, kapaklar ve tapalar su sızdırmaz contalıdır. Güç grubu kabini ile genişletilmiş sürücü bölmesi aracın ön kısmında yer alırken; nişancı ve komutan mahalleri aracın orta kısmında bulunur. Geriye kalan arka kısımda ise personel taşıyıcı versiyonunda 8 kişilik, silah kuleli versiyonun da ise 6 kişilik personel (manga) bölümü yer alır. Sürücüye, araç içerisinden dışarıyı izleme ve çepeçevre görüş imkanı sağlayan lazer korumalı cam periskoplar mevcuttur. Sürücü için karanlıkta araç kullanımına imkan sağlayan entegre gece görüş sistemleri, kullanıcının isteği doğrultusunda temin edilebilmektedir.

KAPLAN 30 YN-ZMA artırılmış faydalı iç hacmi sayesinde, araçta kullanıcıya daha fazla görev ekipmanını ve mühimmatı taşıma imkanı sağlar. Araç personeli ve ekipman yerleşimi; personelin araca hızlı bir şekilde binmesini ve aracı terk etmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Teknik Özellikler

Genel Bilgiler

Güç Ağırlık Oranı  20 Bg/ton
Motor  Dizel
Transmisyon  Tam Otomatik
Mürettebat Kapasitesi   3+6 veya 3+8 (Nişancı, Sürücü ve Komutan)
Uzunluk   6.7m
Genişlik   3.5m (Aktif Koruma Hariç)
Toplam Yükseklik   2.2m
Elektrik Sistemi   24V
Süspansiyon Sistemi   Burulabilen Mil
Direksiyon Sistemi   Transmisyon Bağlantılı

Görev Ekipmanları

360⁰ Durumsal Farkındalık
Kablosuz Dış Haberleşme Sistemi
Seyrüsefer Sistemi
Harici Güç Ünitesi
Dış Ortam Işığına Duyarlı İç Aydınlatma Sistemi
Sürücü Termal Görüntüleme Sistemi
Keskin Nişancı Tespit Sistemi
Muharebe Alanı Yönetim Sistemi
Dost/Düşman Tanıma Sistemi

Silah Sistemleri

Ana Silah 30mm Otomatik Topa Sahip Uzaktan Komutalı Kule (UKK)
Eş Eksenli Silah 7.62mm Makinalı Tüfek

Beka

KBRN Koruma Sistemi
KBRN Tespit Sistemi
İklimlendirme Sistemi
Otomatik Yangın Bastırma
Modüler Zırh
Aktif Koruma (Opsiyonel)
Mayın Korumalı Koltuklar
Sis Havanları

Hareket Kabiliyeti

Azami Yol Hızı  65km/s
Sığ Su Geçişi  1.5m
Azami Yol Menzili   500+ km
Azami Meyil Tırmanma   %60
Azami Yan Meyil   %40
Hendek Aşma   2.6m
Dik Engel Aşma   0.7m

 Atış Kontrol Sistemi

Bağımsız Panoramik
Komutan Periskopu
  • Gece Görüş
  • Gündüz Görüş
  • Lazer Mesafe Ölçer
  • Atış Kontrol
Stabilize Nişancı
Periskopu
  • Gece Görüş
  • Gündüz Görüş
  • Lazer Mesafe Ölçer
  • Atış Kontrol

Kaynak

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

FIRTINA NG

“Fotoğraflar Defence Turk tarafından taranmıştır.” FIRTINA NG kundağı motorlu …