Kaplan MT ihracat kovalıyor

0

Edonezyalı kara sistemleri üreticisi ve FNSS’in Modern Medium Weight Tank (MMWT) projesindeki ortağı PT Pindad, MMWT projesinin ürünü olan Kaplan MT orta tankını ihraç etmeyi hedeflediklerini açıkladı.

Bir PT Pindad yetkilisi Cakarta’da gerçekleşen Indo Defense fuarında Filipinler, Bangladeş ve Brunei’nin Kaplan MT ile ilgilendiklerini ve üç ülke temsilcilerinin 35 tonluk Kaplan MT orta tankının Kasım ayında Endonezya’da gerçekleştireceği gösterilere katılacağını açıkladı.

PT Pindad yetkilisi, “Ülkeler AMT’den (Ana Muharebe Tankı) daha hafif bir tank arıyorlar. Ülkeler, kolayca taşınabilecek ve konuşlandırılabilecek bir platform arıyorlar.” dedi. Yetkili Kaplan MT’nin test sürecini tamamladığını ve kalifikasyon sürecinde olduğunu açıkladı.

2020 mali yılında Kaplan MT üretimi için bir sözleşme yapılması bekleniyor. Yetkili, 2019 savunma bütçesinde platformu üretmek ve tedarik etmek için hiçbir kaynak tahsis edilmediğini doğruladı.

PT Pindad’a göre, Endonezya Ordusu (Tentara Nasional Indonesia-Angkatan Darat: TNI-AD), envanterinde 300’den fazla bulunan Fransız yapımı AMX-13 hafif tanklarını değiştirmek için 400 adet Kaplan MT’ye ihtiyaç duyuyor.

PT Pindad yetkilisi, üretim başladığında programa en az 100 yerel savunma şirketinin  üretime katılmasının beklendiğini açıkladı.

Kaynak: Jane’s
Haber: DefenceTurk

İlgini Çelebilir!

Hindistan İsrail’den topçu sistemleri alacak

Son on yıldan bu yana yapılan birkaç ihale ve deneme turları ardından, İsrailli Elbit Syst…