Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Karadeniz’de TCG KINALIADA’dan yerli gemi-savar füzesi ATMACA ile atış icra edildi

Karadeniz’de TCG KINALIADA’dan yerli gemi-savar füzesi ATMACA ile atış icra edildi

0

Deniz Kuvvetlerimizin gemiden gemiye seyir füzesi ihtiyacını karşılamak için yerli ve millî olarak geliştirilen ATMACA Güdümlü Mermisi kalifikasyon atışı, TCG KINALIADA (F-514) Korvetimiz tarafından Sinop açıklarında başarılı şekilde icra edildi. ATMACA Güdümlü Mermisi atışı, su üstü platformumuzdan ilk defa gerçekleştirildi.

ATMACA güdümlü mermisinin geçtiğimiz Eylül ayında da Sinop Atış Sahasında karada konuşlu lançerden atış testleri icra edildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde ATMACA güdümlü mermisinin denize yakın ( SeaSkimming ) uçuş yaparken görmüştük.

4 Kasım 2019’da SSB tarafından yayınlanan kalifikasyon atışına dair görüntülerde ATMACA güdümlü mermisinin terminal/vuruş safhasında ani bir manevra ile sola döndüğü ve ardından da sağa doğru manevra yaparak ilk rotasında devam etmesi sistem hakkında oldukça dikkat çekici bir husus oldu. Atmaca güdümlü mermisinin denize yakın uçuş ( SeaSkimming ) kabiliyetinin ardından yüksek manevra kabiliyetine de sahip olduğu da artık daha net bir şekilde bilinmektedir.

Başarılı atışın akabinde ise Atmaca sisteminin 2020 yılının ikinci yarısından itibaren envantere alınması planlanıyor. Gerçekleştirilen kalifikasyon atışı sonrası ilk olarak MILGEM ve GABYA sınıfı platformlara  konuşlandırılacak olan ATMACA gemisavar füzesinin daha sonra inşa faaliyetlerine başlanan İ SINIFI fırkateynlerimize ve tedarik edilmesi planlanan TF 2000 Hava Savunma Muhribine entegre edilecek.

TCG KINALIADA Korveti, MİLGEM projesi kapsamında üretilip teslim edilen önceki üç korvetten farklı olarak, HAVELSAN tarafından geliştirilen gelişmiş bir sistem olan ADVENT Savaş Yönetim Sistemi (SYS) ve ATMACA Gemisavar Füzesi ile donatıldı. ADVENT yazılımı Türk mühendislerce yaklaşık 6 milyon satır kod yazılması sonucu ortaya çıkmış, dünyanın önde gelen gelişmiş savaş yönetim sistemlerinden biri olmaya adaydır.

Atmaca Gemisavar Füzesi

Satıhtan satha füze sistemi olarak kullanılan ABD menşeli Harpoon füzeleri yerine ATMACA kullanılacak. ATMACA seyir füzeleri Roketsan, atış kontrol sistemleri ve diğer ekipmanlar ise ASELSAN tarafından yerli olarak üretiliyor. ATMACA’lar  MİLGEM’lere entegre edilerek denizlerdeki caydırıcılığımızı daha da artıracak.

SOM füzesinde olduğu gibi Micro Turbo ürünü TR40 Turbojet Motoru ile güçlendirilen ATMACA Füzesinin Roketsan ana yükleniciliğinde geliştirme çalışmaları tamamlandı. Projede Aselsan (RF arayıcı başlık) ve ArMerKom (atış kontrol sistemi ve operatör konsolu prototipleri) ürünü sistemlerle yerli firma ve kurumlar da görev almakta.

Tüm hava şartlarında kullanılabilen ATMACA Füzesi, karşı tedbirlere dayanıklılığı, hedef güncelleme, tekrar hedefleme, görev sonlandırma kapasitesi ve ileri görev planlama sistemiyle (3D routing) hareketsiz ve hareketli hedeflere karşı etkilidir. ATMACA, tıpkı TÜBİTAK-SAGE üretimi seyir füzesi SOM’da olduğu gibi, hedefe yaklaştığı zaman daha yüksek bir irtifaya çıkarak hedef gemiye ‘tepeden’ dalış yapıyor.

ATMACA, Küresel Konumlandırma Sistemi, Ataletsel Ölçüm Birimi, Barometrik Altimetre, Radar Altimetre yeteneklerine sahiptir ve hedefini yüksek doğrulukla aktif radar tarayıcısıyla bulur. Atmaca füzesi, 350 mm çapında. 1,4 metre kanat açıklığına sahip. Atmaca 220+ km menziliyle ve 88 kg TNT’ye eş değer yüksek patlayıcılı parçacık etkili harp başlığı kapasitesiyle hedefini gözlem hattının ötesinde tehdit eder. Veri linki kabiliyeti, ATMACA’ya hedef güncelleme, tekrar saldırma ve görev sonlandırma özelliklerini kazandırır.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

AKINCI Belgeseli: Bayraktar ve Mühendisler Anlattı

Türkiye’nin ilk taarruzi insansız hava aracı olan Bayraktar AKINCI TİHA’nın geliştirme aşa…