Anasayfa Haberler Genel Haberler Genelkurmay: Katar’a Üs İçin Askeri Heyet Gönderildi

Genelkurmay: Katar’a Üs İçin Askeri Heyet Gönderildi

0

Genelkurmay Başkanlığı, TSK unsurlarının Katar’da konuşlandırılmasına yönelik süreç ve hazırlıklar konusunda açıklama yaptı.

Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada TSK unsurlarının Katar’da daimi konuşlanmasına imkân sağlayan “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Askeri Eğitim, Savunma Sanayi ile Katar Topraklarında TSK’nın Konuşlandırılması Konusunda İş Birliği Anlaşması”nın 15 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe girdiği ve söz konusu anlaşmayı müteakip Ekim 2015 tarihinden itibaren TSK unsurlarının Katar’da konuşlanması ile ilgili çalışmalar yürütüldüğü bildirildi.

TSK unsurlarının konuşlanmasına yönelik ihtiyaçları yerinde tespit etmek, konuşlanılacak olan arazinin keşfini yapmak ve gerekli koordinasyonu sağlamak maksadıyla 2015 yılından itibaren iki ülke silahlı kuvvetleri arasında karşılıklı ziyaretler yapıldığı ifade edildi.

“Katar Topraklarında Türk Kuvvetlerinin Konuşlandırılmasına İlişkin Uygulama Anlaşması” ise 28 Nisan 2016 tarihinde imzalandığı ve 07 Haziran 2017 tarihinde TBMM Genel Kurulunda kabul edildiği hatırlatılan açıklamada, böylece TSK unsurlarının Katar’da konuşlandırılmasına yönelik Türkiye’nin iç hukuk süreci tamamlandığı belirtildi.

“Üç kişilik askeri heyet Katar’a gönderildi”

Konuşlanma çalışmalarının devamı niteliğinde son olarak 12 Haziran 2017 tarihinde üç kişilik bir askerî heyet Katar’a gönderildiği belirtilen açıklamada söz konusu heyetin konuşlanma hazırlıkları ile ilgili keşif ve koordinasyon çalışmalarına Katar’da devam ettiği bildirildi.

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK, şirketleri Türkiye için işbirliği yapmaya çağırıyor

SAHA İstanbul ve TÜBİTAK’ın birlikte gerçekleştirdiği webinar’da TÜBİTAK TEYDEB’in S…