Anasayfa Haberler Genel Haberler BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

BAE’ye ait savaş uçaklarının Watya hava üssünü vurduğu iddia ediliyor

0

Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kontrol edilen ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da bulunduğu iddia edilen kritik Watya Hava Üssü’nün dün gece Fransız yapımı Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları tarafından bombalandığı iddia ediliyor.

Darbeci Hafter bağlısı Libya Ulusal Ordusu (LNA) propaganda hesapları üssün yaklaşık 9 kez vurulduğunu ve TSK tarafından konuşlandırılan MIM-23B Hawk sistemlerinin bazılarının imha edildiğini iddia etse de gelen görüntüler bu iddiaları çürütür nitelikte.

Libya’daki faaliyetleri yakından gözlemleyen ve aktaran OSINT Editor sayfası Watya Hava Üssü’ne ait 5 Temmuz 2020 tarihli uydu görüntülerini yayınlayarak bahsi geçen hava saldırılarının yaşanmamış dahi olabileceğini ifade etti.

Ayrıca Watya Hava Üssü’nün vurulduğuna dair ilk ‘dedikoduların’ çıkması üzerine kimi Türkiye ve Libya kaynaklı hesaplar uçakların Fransa’ya ait Mirage-2000’ler tarafından icra edildiğini belirtti.

Kimi kaynaklar ise saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri bağlısı uçakların gerçekleştirdiğini iddia ediyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri, UMH güçleri tarafından Mayıs 2020’de kontrol altına alınan Watya hava üssüne hava savunma sistemleri konuşlandırdı

Türkiye ile Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde tanınan, meşru hükümeti Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasındaki başarılı ilişkiler gün geçtikçe Libya’daki istikrarın sağlanması yönünde ilerliyor. Açık kaynaklarda yer alan bazı görüntüler ilişkilerin giderek daha da derinlik kazandığı gösteriyor. Son yansıyan görüntüler UMH güçleri tarafından Mayıs 2020’de darbeci Hafter güçlerinden temizlenerek kontrol altına alınan Watya Hava Üssüne konuşlandırılmış hava savunma sistemleri görülmekte. Geçtiğimiz günlerde yansıyan görüntülerde Watya hava üssüne doğru giden bir konvoyda; TSK tarafından Libya’ya gönderildiği ve Watya hava üssüne konuşlandırılması planlanan hava savunma sistemleri olduğu şeklinde aktarmıştık.

İlgili Olarak:

TSK hava savunma sistemlerini Watya hava üssüne konuşlandırdı

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait Taktik İHA düşürdü

Azerbaycan Ordusu tarafından Ermenistan Ordusuna ait İHA platformları düşürülmeye devam ed…