Anasayfa Özgün Yazılar Söyleşiler Öğrenci Söyleşileri Köksungur İHA Takımı ile Söyleşi

Köksungur İHA Takımı ile Söyleşi

0

H. Avni İncekara Fen Lisesi öğrencilerinden oluşan Köksungur İHA Takımı, geliştirdikleri İHA ile yarışmalara katılım sağlıyor. TÜBİTAK 1. Liseler Arası İHA Yarışmasına hazırlanarak faaliyetlerini sürdüren Köksungur İHA Takımı, Defence Turk’ün sorularını yanıtladı.

Defence Turk: Köksungur İHA Takımı’nın kuruluş amacı nedir? Bu yola çıkmaya karar vermenizdeki ana düşünceyi bizimle paylaşır mısınız? 

Köksungur İHA Takımı: Köksungur İHA Takımı’nın kuruluş amacı H. Avni İncekara Fen Lisesi’nde elektronik ve havacılık alanında farkındalık oluşturmak ve bu alanda ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmaktır. Biz milli teknoloji hamlesinde yer almak isteyen gençler olarak bu yola çıkarken her zaman ana düşüncemiz “Ülkemize nasıl katkı sağlayabiliriz?” oldu. Kendimizi, bu katkıyı sağlayabilmek için olabildiğince geliştirmeye odakladık. Ekip olarak daima elimizden gelenin en iyisi yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz.

Defence Turk: Takımınızın vizyonu ve misyonu nedir? 

Köksungur İHA Takımı: Misyonumuz; İnsansız Hava Araçları ile ilgili bilimsel araştırma faaliyetleri yürüterek, bu alanda yerli ve milli gelişime katkıda bulunmak. Vizyonumuz; İnsansız Hava Araçları ilgili ulusal ve uluslararası projelerde yer alıp; üreten, tasarlayan ve bilinçli bireyler olmak.

Defence Turk: Bugüne kadar üzerinde çalıştığınız projelerden ve katıldığınız yarışmalardan bahseder misiniz?

Köksungur İHA Takımı: TÜBİTAK yarışması kapsamında Havadan Görüntüleme Yapabilen Drone, Endüstriyel Boyutta Delta Robot, Biyolojik Formlu Casus İHA projeleri ve Kimyasal Pas Sökücü çalışmamızın yanında Kapadokya Teknopark Proje Yarışması kapsamında YKS Planlama Rehberim-Yazılım projesi ve Bilgisayar Oyunları için Geri Dönüşümden Kumanda tasarımı çalışmalarını gerçekleştirdik. Teknofest Eğitim Teknolojileri Yarışmasında Eğitimde yazılım teknolojileri projemiz ile Türkiye 11.si olduk. 4006 Bilim Fuarları için çeşitli elektronik ve robotik çalışmalar gerçekleştirdik. Bununla birlikte çeşitli Hackaton yarışmalarına katılım sağladık.

Defence Turk: Takımınızın üye profili hakkında bilgi verir misiniz?

Köksungur İHA Takımı:

Halil İbrahim İlhan:
Bilişim ve Havacılık ilgi alanıdır. Fusion 360 kullanmayı ve C, C++, Python, Java, Dart programlama dillerini bilmektedir. Biyolojik Formlu Casus İHA, Toda Delta Robot ve YKS Planlama Rehberim gibi projeleri bulunmaktadır. Flutter ile geliştirilmiş ve 80 bin indirmeye sahip bir mobil uygulama olan YKS Planlama Rehberim uygulaması ile Teknofest 2020’de Eğitim Teknolojileri alanında yarışmaktadır. Nisan 2018 tarihinde Avrupa’nın ilk Liseler Arası Hackathon’una katılan İlhan ve takımı genel değerlendirmede Avrupa 7’ncisi olmuştur. Takımdaki görevi; Yük bırakma mekanizmasından, genel tasarım ve oto pilot sisteminin geliştirilmesinden sorumludur.
Ahmet Selim Bayram:
Hobileri kitap okumak, müzik dinlemek ve üniversite sınavına hazırlanmaktır. İleride uzay mühendisi olmak isteyen Bayram, geçmiş yıllarda farklı TÜBİTAK projelerinde yer aldı. İHA projesinde güç sistemlerinden ve elektronik sistemlerin belirlenmesinden ve oto pilot sisteminin geliştirilmesinden sorumludur.
Samet Aktuğ:
Programlama dillerinden; Python, Java ve Arduino dillerini orta seviye bilmektedir. Orta seviye Fusion 360 ve basit seviye Ansys bilgisi vardır. Basit seviyede ise aerodinamik ve elektronik bilgisi bulunmaktadır. İHA projesinde kanat ve gövde tasarımından sorumludur.
Bilal Gündüz:
Ortaokulda solucan gübresi üretimi ile ilgili TÜBİTAK yarışmasında bulundu. Nevşehir Fen Lisesinde 10. sınıfa devam etmektedir. Elektrik ve elektroniğe ilgi duymakta ve Arduino öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmektedir. Fusion 360 programı ile ilgilenmektedir. Takımda elektrik ve elektronikten sorumlu ve aynı zamanda 3B parça baskısından sorumludur.
Mustafa Kutlar:
Adobe Illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Lightroom, Fusion 360 üzerinde çalışmaktadır. TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında pas sökücü sıvı yapma çalışmasında bulunmuştur. Ekipte sosyal medya hesapları yönetimi, koordinasyon görevleri ve malzeme teminatı üzerine çalışmaktadır.

Defence Turk: Köksungur İHA Takımı’nın hâlihazırda gündemindeki proje ve yarışmalardan bahseder misiniz?

Köksungur İHA Takımı: Tasarım Raporu aşamasında Türkiye 1.si olduğumuz TÜBİTAK 1. Liseler Arası İHA Yarışması Sabit Kanat Kategorisine hazırlanmaktayız.

Defence Turk: Pandemi sürecini çalışmalarınız açısından nasıl değerlendirdiğinizi bizimle paylaşır mısınız?

Köksungur İHA Takımı: Projenin başlarında araştırma ve tasarım aşamasında fiziksel toplanmaya fazla bir ihtiyacımız olmadı. Çalışma gruplarımız ise kendi aralarında çevrimiçi toplantılarda tasarımları tamamladılar. Haftalık iki (biri planlama biri teknik toplantı) çevrimiçi toplantı ile durum değerlendirmesi yapıp haftanın planı çıkarıldı. Bazı durumlarda ek görüşmeler de yapıldı. Salgın hafiflemeye başladığı zamanlarda da tedbirimizi alıp okulda aşama aşama aracımızın üretimini yaptık. 24 Ağustos 2020’de ilk uçuşumuzu başarıyla gerçekleştirdik.

Defence Turk: Son olarak okurlarımızla paylaşmak istediğiniz ve bizim aracılığımız ile iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Köksungur İHA Takımı: Günümüzde ortaöğretimde daha çok akademik başarıya ve teorik eğitime odaklanmış bir eğitim şeklimiz bulunmaktadır. Oysa yarının geleceği günümüz gençlerinin uygulamalı ve proje tabanlı çalışmalarıyla garanti edilecektir. Projeler üzerinde çalışmanın, öğrenmeyi öğrenmek, bulunan bilgiyi kullanıp bunu pratikle birleştirerek teknoloji geliştirebilmek gibi kazanımları bulunmaktadır. Ekip çalışması, zaman yönetimini yapabilmek ve planlı çalışmak gibi beceriler kazandırmaktadır. Bu süreçte bize yardım eden herkese teşekkür ediyoruz. Bu yıl Teknofest’te yarışacak tüm takımlara başarılar dileriz.

Defence Turk:  Köksungur İHA Takımı’na sorularımızı cevapladığı için teşekkür ediyoruz.

Bugüne kadar 19 teknoloji takımı ve savunma kulübü ile söyleşi gerçekleştiren Defence Turk, Türkiye’nin geleceği olan ekiplerin sesi olmaya devam edecek. Söyleşi veya bilgi talebi için bize [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Atauni Rocket Team ile Söyleşi

Atatürk Üniversitesi öğrencileri olarak kurdukları takımda faaliyetlerini sürdüren ve geli…