Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Koluman 8×8 Askeri Kamyon üretecek

Koluman 8×8 Askeri Kamyon üretecek

0

Koluman Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaan Saltık internet medyası ekonomi editörleri ile düzenlenen sohbet toplantısında grubun son projeleri ve hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Son dönemde Türkiye’nin savunma sanayinde çok önemli atak yaptığını ve kendilerinin de bu alana girdiğini söyleyen Saltık, yeni bir askeri kamyon tasarladıklarını ve bunu TSK’ya sunacaklarını belirtti. Koluman’ın halihazırda TSK, Aselsan ve Roketsan’ın çöüzm partneri olduğuna işaret eden Saltık, şunları anlattı:

“Hisar projesinde bütün orta menzilli araç platformlarını biz yaptık. Bunun yanı sıra HERİKKS ve Kalkan gibi bu tip münferit projelerde araç ve platform desteği de veriyoruz. Şu an Koluman 8X8 askeri kamyonu tasarlıyoruz. Zırhlı bir kamyon olacak ve kendi markamızla çıkacak. Eylül ayında prototip aracımız hazır oluyor. En büyük heyecanımız şu anda bu araç.

“Hedefimizde NATO orduları da var”

Kamyonun kabin koruması var. Seviye 2, seviye 3, seviye 4 mayın koruması sağlayabiliyoruz. Kritik analiz safhasındayız. Bazı testleri Türkiye’de yapamıyoruz. Bu yüzden o testleri İngiltere’de yapacağız. Belçika ordusunda ve Polonya ordusunda bir projemiz var. Aynı ürünü onlara da teklif ediyoruz. Küresel trendin bu yönde olduğunu gördük. 8X8 zırhlı kamyonda bir boşluk var. Hedefimiz sadece Türkiye değil, hedefimizde NATO orduları da var.”

Kaynak Haber Türk

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

İngiltere ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti arasında mutabakat zaptı imzalandı

Libya’daki İngiliz Büyükelçiliği tarafından twitter hesabından yapılan açıklamaya gö…