Anasayfa Haberler Kraliyet Donanması’na bağlı Wildcat helikopteri ”Martlet” füzesini test etti

Kraliyet Donanması’na bağlı Wildcat helikopteri ”Martlet” füzesini test etti

0

Kraliyet Donanması’na bağlı Wildcat helikopteri yeni geliştirilen ”Martlet” füzesini test etti.

HMS Queen Elizabeth uçak gemisinin önümüzdeki sene operasyonel olması beklenmekte. Buna bağlı olarak uçak gemisinin korunması için çeşitli tedbirler gerekiyor. Martlet füzesi bu tedbirlerden biridir. Füze, AW159 Wildcat platformu üzerinden test edildi.

Galler kıyılarında test edilen füze Thales tarafından İngiltere için üretiliyor. Hafif Çok Amaçlı Füze olarak bilinen ”Martlet” sabit ve hareketli hedeflere karşı kullanılabilmektedir.

Bu önemli kilometre taşı, AW159 Wildcat helikopteri ve Martlet füze kombinasyonunun Kraliyet Donanması için esnek ve etkili bir araç olacağını göstermektedir. Önümüzdeki sene ilk Wildcat filosu HMS Queen Elizabeth ile göreve başlayacak. HMS Queen Elizabeth’in operasyonel hale gelmesiyle Kraliyet Donanması uçak gemisi görev grupları etrafında şekillenen bir oluşuma doğru yol alacak.

AW159 Wildcat

”Martlet” Füzesi

Thales’in Hafif Çok Maksatlı Füze (LMM) sistemi, çevik, asimetrik satıh ve hava tehditlerine karşı deniz ve hava konuşlu platformlarla etkili olabilmektedir. Belfast’ta üretilen LMM bu yıl İngiliz ordusunun hizmetine girdi. Martlet olarak da adlandırılan LMM, Kraliyet Donanması’nın Wildcat helikopteri ile uyumludur. Helikopter ile füzenin entegrasyonu 2020 yılı içerisinde tamamlanacak.

LMM’nin hizmete girişinin ilk adımları olarak doksan tanesi kara konuşlu hava savunma unsurları tarafından olmak üzere yüz tane füze ile atış yapılmıştır. Bu atışlarda LMM, Banshee hava hedefini başarıyla etkisiz hale getirerek İHA, helikopter ve hatta uçak platformları üzerinde ne kadar etkili olabileceğini kanıtladı. Sürü tehditlerine karşı caydırıcılık için Wildcat helikopterlerine yirmi adede kadar LMM entegre edilebilir.  LMM, irili ufaklı deniz hedeflerini caydırmak için önemli kabiliyetler barındırmaktadır. Duke sınıfı fırkateynden yapılan birkaç atışla LMM’nin denizdeki etkinliği gösterilmiştir.

LMM/Martlet; 13 kg ağırlığı, 1.5 Mach seyir hızı, 6 kilometreye kadar ulaşan menzili ile Kraliyet Donanması’nda önemli bir güç çarpanı olacaktır.

LMM/Martlet Füzesi ve Lançeri

İngiliz Donanması Martlet’i Deniz Platformunda Başarıyla Test Etmişti

2019 yılında Birleşik Krallık Donanması LMM füzesini HMS Sutherland gemisinde test etti.

HMS Sutherland, hedef maksadıyla kullanılan bir sürat botunu vurmak ve helikopterden ateşlenebilen Martlet füzesinin gemiden ateşlenip ateşlenemeyeceğini tecrübe etmek için dört atış gerçekleştirmişti. Martlet, Hafif Çok Amaçlı Füze (LMM) olarak da bilinir, ilk safhada Wildcat helikopterlerinden atılmak ve küçük ebatlı tekneleri imha etmek için tasarlanmıştır.

LMM Füzesi Hakkında

•Maksimum Menzil: > 6 km (Yüzeyden Fırlatma)
•Minimum Menzil: <400 m
•Güdüm Kiti: Lazer
•Maksimum Mach: ~ 1.5
•Çap: 76 mm
•Uzunluk: 1.3 m
•Maksimum Ağırlık: 13 kg
•Savaş Başlığı: İkili Etki, Şarapnel Etkili ve Çukur İmla Hakkı.
•Füze: Darbe ve Yakınlık Modları, Seçilebilir Fırlatma Öncesi.
•Tahrik: 2 Aşamalı Katı yakıt, Düşük Duman Tahrikli.
•Yüksek düzeyde duyarsız cephane uyumu.
•Bilinen tüm karşı önlemlere bağışıklık.

İlginizi Çekebilir

Kraliyet Donanması LMM füze sistemini deniz platformunda test etti

Dış Haberler Editörü

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

TÜBİTAK SAGE NEB-84 ve SARB-83 bombalarında harp başlığı ile öne çıkıyor

TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen; Yer üstü ve yer altındaki hedeflere karşı kullanılma…