Anasayfa Haberler Genel Haberler Kuzey Kore’den ABD’ye tepki: “Hedefte biz varız”

Kuzey Kore’den ABD’ye tepki: “Hedefte biz varız”

0

Kuzey Kore’nin Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün Salı günü KCNA haber ajansı tarafından yayınlanan bir açıklamasında, ABD’nin bazı anlaşmaları ihlal ettiğini iddia etti. Söz konusu ihlalin ise Washington ve Güney Kore’nin ortak bir askeri tatbikat gerçekleştirmeyi planlaması olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada “ABD ve Güney Kore, Ağustos ayında İttifak 19-2 olarak adlandırılan ortak bir askeri tatbikat yapmaya çalışıyor ve bu tatbikatta da biz hedefleniyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ek olarak: “Singapur zirvesinde, [ABD] Başkanı Donald Trump, askeri tatbikatları durdurmak için kamuoyu huzurunda resmi bir söz vermişti ve daha sonra Panmunjom’daki DPRK-ABD Zirvesi toplantısında ülkemizin Dışişleri Bakanı ve ABD Dışişleri Bakanı’nın huzurunda sözünü tekrarlamıştı” dedi.

Kuzey Koreli yetkililere göre Vaşington yaklaşan askeri tatbikat yoluyla Pyongyang üzerinde baskı yapıyor. Dışişleri Bakanlığı, “Buna karşı temkinli davranıyoruz. ABD’nin resmi vaatlerine bağlı kalmaması nedeniyle, sözümüzü tutmamız için motivasyonumuz yavaş yavaş azalıyor” dedi.

Daha önce, ABD ve Güney Kore, Kore Yarımadası’ndaki ortak tatbikatları azaltarak, bölgedeki gerginlikleri düşürmeyi planladığını arzulamıştı. Bununla birlikte Kuzey Kore, Pyongyang Kuzey Kore sınırlarına yakın tatbikatlar güvenliği için bir tehdit oluşturduğu konusunda uyarıyor.

İlgini Çelebilir!

ABD ve Japonya “Northern Viper” tatbikatını başlattı

Japonya ve ABD’ye bağlı birlikler 26 Ocak – 8 Şubat 2020 tarihleri arasında Ja…