Anasayfa Haberler Deniz Kuvvetleri ve Deniz Sistemleri Leonardo’dan Orta Doğu bölgesi için deniz savunma çözümleri

Leonardo’dan Orta Doğu bölgesi için deniz savunma çözümleri

0

Leonardo havacılık ve savunma şirketi, Ortadoğu Sanal Konferansı Fuarı için beş deniz kuvvetleri sistemi sergiledi.

İtalyan merkezli şirket, COVID-19 salgını nedeniyle Temmuz 2020’de sanal bir yayın yaptı. E-postayla gönderilen bir davetle bir saatlik videoyu diğer izleyiciler için de ulaşılabilir hale getirdi. Sunumun sonunda sorular yöneltildi ve sorular sistemin genel bakışı dahilinde cevaplandı.

Canlı sunuma ek olarak, şirket bu bağlantıda görebileceğiniz sanal bir stant kurdu. Sunumda ayrıntılı olarak gösterilen ve açıklanan beş Leonardo deniz silah sistemi:

  • Leonardo Torpido Karşı Tedbir Sistemleri
  • Black Scorpion ™ Minyatür Torpido
  • Marlin 40mm Gemi Topu Sistemi – Marlin 40 ™
  • 76/62 ™ Gemi Topu, 76 mm (3 inç)
  • 127/64 ™ Gemi Topu (5 inç)

Leonardo Torpido Karşı Tedbir Sistemleri

Leonardo torpido karşı tedbir sistemi,  tam otomatik modda veya bir operatörle manuel modda çalışabilir.

Sistem, bir uyarı alt sistemi (“Black Snake” olarak adlandırılan dokunmatik ekran paneli ve kontrol için bir dizüstü bilgisayar ile birlikte kıç tarafında  konuşlanmış bir çekili sonar sistemi) ve torpido başına iki sinyal bozucu ve iki sahte hedeften oluşan karşıt önlemleri başlatan reaksiyon alt sistemi içerir. İki sahte hedef, “taklit gemi hedefleri” görevi görürken,  gerçek gemi havaya fırlatılan sualtı bozucuları tarafından üretilen akustik gürültünün ardından kaçınma manevrası yapar. Amaç, düşman torpidonun iki sahte hedeften birine saldırması veya sinyal bozucu sesi ile düşmanın aklını karıştırmak ve insanlı savaş gemisinin kontrolünü kaybetmesidir. Leonardo, tüm sistemi hem hafif hem de kompakt şekilde bir araya getirdi. Tüm bu sistem, savaş gemileri, tankerler, petrol gemileri, nakliye gemileri, mayın tarama gemileri, destek gemileri, konteyner yüklü kargo gemileri gibi hemen hemen her büyük, küçük, lojistik veya donanma gemisine sığabilir.

6 KM çekili sonar sisteminin sonundaki 4m uzunluğunda anten sonar şamandırası

6 km uzunluğunda  pasif çekili sonar sistemi geminin kıç tarafından silindirik bir sürgüyü açarak çalışır. Bunu sistem yönetimi için geniş dokunmatik ekrana bağlı bir kilit kontrol paneli ile yapar. İşlem birimi, programın çekili sistemin verilerini gemiye kontrol edildiği ortak yönetim sistemine bağlıdır. Çekili Sonar Sistemi hem konuşlandırılabilir hem de iyileştirilebilir. 5. fırtına durumunda 80KTS’ye kadar çalışabilir. Çekili sistemin sonunda alınan analog veri sinyallerini bütünleşik işlem için dijital sinyale dönüştüren dört metrelik anten sonar şamandırası bulunur.

Bir düşman torpido tespit edildiğinde, reaksiyon alt sistemi, torpido karşı tuzaklarını belirli aralıklarda indirmek için basıncın ayarlanabildiği bir pnömatik fırlatıcıyı kontrol ederek devreye girer.

Mobil sinyal bozucu hedef emülatörü, pnömatik fırlatıcı basıncına göre düzenlenmiş önceden belirlenmiş bir mesafeden suya girer. Emülatör, hem sinyal bozucu hem de sahte hedef görevi görebilir, böylece iki sistem bir arada işlev görür. Sinyal bozucu suya girdiğinde, gövdeden ayrılır ve kompresyon motoru sahte hedef ve sinyal bozma sesi üretir. Mobil sinyal bozucu hedef emülatörü, iyileştirilebilirdir ve piroteknik bir basınçlı gaz içeren kap kullanılarak herhangi bir havadan havaya fırlatıcıdan başlatılabilir.

Leonardo, denizaltı savunma harbi ve hava savunma harbi için 130 mm’lik sekiz tüp ile ODLS20 fırlatıcısını ve B529 / 8 trapezoid fırlatıcısını tanıttı. Bu iki tip fırlatıcı, torpido karşıtı gemi koruması için su terminali ve sancaktır.

Çok küçük gemiler için, Leonardo, sadece bir tüpten oluşan B538 hafif fırlatıcısını tanıttı. Maksimum menzil için dışa bakan bir ark içinde üç veya altı tüpten oluşur.

Black Scorpion ™ Mini Torpido

Black Scorpion ™ minyatür hafif torpido

Leonardo, denizaltı savunma harbi operasyonlarının açık okyanustan kıyı bölgelerine geçiş yaptığını fark etti. Böylece bu tür sığ sular için tasarlanmış Black Scorpion onaylandı. Black Scorpion’un ,  insansız su üstü araçları, SEAL dağıtım araçları, devriye botları, hızlı saldırı araçları, helikopter / drone, insansız hava araçları  ve insansız su altı araçları ile birlikte çalışacağı duyuruldu. Black Scorpion ayrıca A Size Sonobuoy Dispenser’i içine yerleştirilebilir ve ASW helikopterlerinden bırakılabilir.

Bu mini torpido şu anda gelecekteki bazı sözleşmelerle yeterlilik testi altında bulunuyor. Leonardo’nun sunucusu, niteliklerin hafif bir mini torpido için uygun olduğunu vurguladı. Bu yüzden Black Scorpion’un gereksinimleri, Black Arrow ™ gibi daha ağır ve daha büyük torpidolara kıyasla daha hafiftir.

Black Scorpion, 5 inç çapında ve 1.100 mm uzunluğunda, 20 kilogramın altında bir ağırlığa sahip ve bir termal batarya ile çalışıyor. Hedef darbesi, zaman gecikmeli fünye veya fırlatmadan sonra bitmiş bir pil savaş başlığı patlamasına neden olur. Leonardo konferans sunucusu, bunun minyatür hafif bir torpido olduğunu ve bu şekilde çalıştığını vurguladı. Bu nedenle kullanıcı, Leonardo’nun torpido varyantları olarak da ürettiği benzer hafif, orta veya ağır torpidoların menzilini, performansını ve özelliklerini beklememelidir. Beş inç çapında Black Scorpion, Leonardo’nun denizaltı savunma torpidolarıyla aynı boyuta sahip.

Denizcilik Haber Editörü Genel Başkanı Xavier Vavasseur, web semineri sırasında Black Scorpion’un sert bir torpido karşıtı veya ASW torpido olarak hareket edip edemeyeceğini sordu. Sunucu teknik olarak uygulanabilir olduğunu ancak Black Scorpion’a çok fazla performans beklentisi ve zorlanma getireceğini söyledi. Çünkü Black Scorpion, ağır bir torpido yakalayıp yok etmeye çalışan minyatür hafif bir torpido. Fakat öyle olmamasına rağmen hafif veya orta ağırlıklı bir ASW torpido gibi davranmaya çalışır. Bu nedenle Leonardo, büyük gemi ve ASW kullanımı için hafif, orta veya ağır torpidoların satın alınmasını önerdi.

Başka bir izleyici, Black Scorpion‘un ABD Deniz Kuvvetleri SEAL’leri tarafından kullanılanlar gibi bir mini denizaltısı (DCS) ve SEAL Dağıtım Araçları (SDV) tarafından kullanılıp kullanılamayacağını sordu.  Leonardo’nun sunucusu bunun için SDV’nin minyatür torpido boyutlarına uyan dahili bir torpido fırlatma bölümüne ihtiyacı olacağını söyledi. Bununla birlikte, Black Scorpion daha önce 10 metre uzunluğunda bir gemiye monte edildiğinden, bir SDV ve DCS’nin içine sığabilmesi teknik olarak mümkün olabilir dedi. 250 tonluk bir gemiye en fazla on iki adet Black Scorpion sığabilir. Bir cep denizaltısı sol yan ve sancak tarafında altı torpido taşıyabilir.

Başka bir seyirci ise Black Scorpion’un  İHA’larda hiç test edilip edilmediğini sordu. Leonardo sunucusu Black Scorpion‘un henüz İHA’larda test edilmediğini söyledi ancak bu konseptin çok mümkün olduğunu belirtti.

Marlin 40mm Gemi Topu Sistemi – Marlin 40 ™

Bağımsız çalışabilen Marlin 40mm Gemi Topu Sistemi veya “Marlin 40 ™”, hızlı saldırı aracı, dron ve helikopterlere karşı kullanmak için güverte veya gövde nüfuzu olmayan gemilere monte edilir. Uluslararası Silahlanma Trafik Yönetmeliği (ITAR), ihracat lisansı gerektirmez.

Marlin 40 sisteminin atış hızı, ateşleme başına 1, 100 veya 300 mermidir. Tarette 72 atışa hazır mermi mevcuttur. Cephane çift beslemelidir ve programlanabilir mermiler, hatta 40/70 mermi bile barındırabilir. Bir cephane güverteye ve gövdeye nüfuz ederse taretin dışındaki ek mermileri içerebilir. Böyle bir güverte altı cephanesi, fazladan 40mm’lik mermilerin yüklenmesine ve boşaltılmasına imkan verecektir.

Marlin 40, gemide bağımsız bir uzaktan atış kontrol sistemine veya bağımsız bir 40mm sistemi sağlamak için Marlin 40’ın taret üstüne monte edilmiş bir elektro-optik direktör ve namlu hızı radar hedefleme sistemi taretine sahip olabilir.

76/62 ™ Gemi Topu, 76 mm (3 inç)

Leonardo76-62 SR

Leonardo 76/62 ™ Gemi Topu (76 mm veya 3 inç), aşağıdaki performans parametreleriyle birlikte güverte / gövde montajına sahiptir:

  • Atış hızı: 76 ateşlemeye hazır mermi ile dakikada 120 mermi.
  • Konvansiyonel mermilerle menzil: 15-20 KM (9,3 ila 12,4 mil), VULCANO 27 KM (16,7 mil) (Balistik) ila 40 KM (24,8 mil) (40KM, Su üstü veya deniz topçu ateşi desteği için daha uzun menzilli mermilere yönlendiriliyor).76/62 top, programlanabilir fünyelere sahip üç inçlik mermileri de içerir.
  • Yükseklik -15 ila artı 85 mertebe.
  • Sabit bir konumdan ateş ederken hassasiyet yarıçapı 0,5 m.

Taretin altında bulunan ve gövdeye nüfuz eden bir çoklu besleme kiti, mermi kovanının cephane içindeki konumuna bakılmaksızın kitin cephanesinden birden fazla mermi seçilmesine izin verir. Sallanan robotik mermi yükleme kolu cephaneden geçip topa yüklenecek mermileri seçer. Cephane taşıyıcı ve robotik mermi yükleme kolu operatörün tabancaya yerleştirdiğinde dikey mermi türünü görmesini sağlar.

Leonardo, taretin önünde, baş üstü bir kapak kılıfının altında yer alan bir yönlendirme radarı kullanan ve Fin Stabilized Discarding Sabot (FSDS) DART mermilerini havadaki, füze hedefnei doğru yönlendiren STRALES ™ Kitini tanıttı. DART’ın kanatçıklarını manevra yapmak için kullanıldığında, radar güdümlü DART mermileri 76 mm’lik top ateşi hassasiyetinde çok daha etkilidir ve standart 76 mm’lik mermiden daha uzun menzile sahiptir. Bir DART mermisinin optimum mesafesi kaybı 4-8 metredir. Herhangi bir hava patlaması şarapnel hasarı oluşmasını önlemek için ateş mesafesi 100 metre üzerindedir.

76/62 STRALES Kiti, mermi kovanlarının havadaki veya su üstündeki hedefinden 4-8 m mesafede şarapnel hasarı alması için bir tungsten savaş başlığının infilak etmesi amacıyla vt tapasına sahiptir.

DART füze, su üstü veya sürü İHA saldırılarına karşı kullanılabilir. Çeşitli DART mermilerinin tahmini menzili, uçan tehditlere (özellikle füzeler) karşı 6 Km ve su üstü tehditlerine karşı 8 Km’dir.

NA30S MK2 radarı silah taretinden bağımsızdır. X ve Ka-Band radyo dalgaları ve optik sensörler kullanarak üçe kadar tareti kontrol edebilir. X-band orta ila uzun menzilli algılama, yakalama ve izleme için kullanılırken Ka-Band yakın ve alçaktan uçuş algılama ve 76 mm FSDS DART mermi  güdümü içindir. NA30S MK2 radar varken, DART mermilerini yönlendirmek için 76/62 STRALES taret radar güdüm kiti gerekmez.

Leonardo ayrıca VULCANO uzatılmış menzilli güdümlü mermileri de tanıttı. VULCANO’nun güdümlüleri GPS ve ataletsel güdüm biriminden oluşuyor. Ateş edildikten sonra VULCANO mermisi yukarı doğru balistik bir yol izler, ardından rota düzeltici bir süzülme yolu ve sonra hedefe doğru aşağı doğru bir terminal yolu izler. GPS VULCANO mermisi rota düzeltici güdümü almak için bir radyo frekans sensörüne sahiptir.

VULCANO 76mm güdümlü mermi, 2020’nin sonunda veya 2021’in başında beklenen tamamlanma ile yeterlilik testi kapsamındadır. Kontratların 2023 sonunda ve sonrasında yerine getirilmesi bekleniyor.

127/64 ™ Hafif Gemi Topu (5 inç)

127/64 LW Vulcano.

Leonardo 5 inç (127mm), 127/64 ™ Hafif Gemi Topu, deniz suyu soğutmalı bir namluya ve açılı düz yüzlü gizli taret muhafazasına sahiptir. Performansa göre atış hızı, atışa hazır 56 mermi ile dakikada 32 mermidir ve gemi dururken 0,5 m yarıçap hassasiyetine sahiptir. 127 / 64’ün mermi kovan aralığı sırasıyla konvansiyonel mermi ile  23KM (14.2 mil) veya balistik VULCANO mermi ile 60KM (37.2 mil) ve  rota düzeltici VULCANO mermi ile 85KM (52.81 mil)’dir. Bazı özel VULCANO roket destek mermileri, menzili 100 KM’yi (62,1 mil) aşabilir. 127 / 64’ün hafif silah namlusu yüksekliği –12 ila 70 mertebedesindedir. Boş ağırlığı mühimmat yüklü olmadan 36.3 ton (33.000 KG). 127/64’ın taret cephanesi gövdeye bir ila iki kat aşağı nüfuz eder.

127/64, gövdede, bir cephane silahı yüklemek ve ateşlemek için kullanırken diğer üçünde beş inçlik mermi kovanlarının yeniden yüklenmesine ve değiştirilmesini sağlayan dört adet dönen cephane tamburasına sahiptir. Leonardo 127’nin beklenen hizmet süresi 25 yıldan fazladır.

Leonardo’nun sanal konferans sunucusu, 127/64 topunun zaten tam olarak nitelikli olduğunu ve VULCANO 127mm ile test edildiğini söyledi. BAE Systems ile ortak yapılan bazı testlerin ardından 155 mm’lik (6 inçlik) bir varyant Leonardo tarafından da nitelendirildi.

Araştırmayı seviyor, yabancı dil öğrenmeye istekli ve dili etkin kullanmayı amaçlıyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Birleşik Krallık Donanmasının açık deniz karakol gemisi deniz testlerine başladı

Birleşik Krallık Kraliyet Donanmasının River sınıfı açık deniz karakol gemisi HMS Spey, Sc…