Letonya GTP 4X4 satın alacak

0

Letonya Savunma Bakanlığı, Defence-Blog’a göre Finlandiya kamyon imalat şirketi Sisu Auto tarafından üretilen SISU GTP 4X4 taktik tekerlekli zırhlı araç satın almaya karar verdi.

Letonya Savunma Bakanlığı’nın yakında Ulusal Silahlı Kuvvetlerin operasyonel ve teknik gereksinimlerini karşılayan SISU GTP 4X4 taktik araçları satın almak için 220 milyon dolarlık bir sözleşme imzalaması bekleniyor.

Yeni SISU GTP 4X4 yüksek mobiliteli zırhlı dört tekerlekten çekişli (4X4) taktik tekerlekli araçlar, Letonya Silahlı Kuvvetleri’nin taktiksel hareketliliğini önemli ölçüde artıracak. Taktik hareketlilik, ordu birimlerinin savaşmaya hazır olmasının ve Ulusal Silahlı Kuvvetlerin bir birimleri arasındaki ulaşım platformlarının eksikliğinin önemli bir özelliği olup, belirlenen görevleri tamamlama becerilerini arttırmaktadır. Bu araçlar personel, kargo taşımacılığı, komuta ve kontrol ve tıbbi destek ihtiyaçları için uygun olacak.

4X4 hafif ve orta ölçekli taktik tekerlekli zırhlı araç satın alma projesi iki aşamada gerçekleştirildi. İlk aşamada, 12 aday ihale prosedürüne katılım başvurusunda bulunmuş, bunlardan altısı Savunma Bakanlığı ihale komisyonunca ikinci tur için aday gösterilmişti. İkinci tura kalan 6 adaydan 4’ü teklif verdi. Bunlar  Oy Sisu Auto (Finlandiya) – GTP 4×4, AM General (ABD) – HMMWV, Paramount Group (Güney Afrika) – Marauder LAV ve Otokar (Türkiye) – Cobra.

İlgini Çelebilir!

Tayvan’dan milyar dolarlık askeri alım talebi

Tayvan Ulusal Savunma Bakanlığı (MND), ABD’den 100’den fazla M1A2 Abrams ana m…