Anasayfa Haberler Genel Haberler Libya’da Ürdün yapımı RPG-32 (Nashshab) ele geçirildi

Libya’da Ürdün yapımı RPG-32 (Nashshab) ele geçirildi

0

Libya’nın meşru hükumeti Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH)’ne bağlı birlikler geçtiğimiz günlerde Tarhuna bölgesinde kontrolü sağlayarak Hafter birliklerine ait çok sayıda silah sistemini ele geçirilmişti.

Almanara Media’nın servis ettiği yeni görüntülere göre bölgede RPG-32’nin Ürdün tarafından lisans altında üretilen versiyonu Nashshab (Nash-Shab) tanksavar roketi ele geçirildi.

Ele geçirilen sistemlerin üzerindeki seri numaraları okunur durumda. Bu sayede sistemin Ambargo sonrasında veya öncesinde hangi ülke tarafından satın alındığı bulunabilir.

RPG-32 roketleri daha önce Yemen’de de görülmüştü. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır tarafından da satın alındığı belirtilen sistemin bölgeye BAE tarafından götürüldüğü ve daha sonra Husi birliklerince ele geçirildiği iddia edilmişti.

Nashshab

RPG-32 (Nashshab), Rus silah üreticisi Bazalt’ın lisansı altında Ürdünlü JADARA Equipment and Defense Systems Company (JRESCO) tarafından üretilen, tek er tarafından taşınabilir, kısa menzilli bir tanksavar sistemi olarak öne çıkıyor.

72 ve 105 mm farklı roketler ile donatılabilen sistemin 200-700 metre aralığında menzile sahip olduğu beliriltiyor.

Silah nişangahının olduğu ve içerisinde roket bulunan iki bölümden oluşuyor. Roket bulunan kısım ateşlemeden sonra komple değiştirilirken nişangah kısmı tekrark kullanılabiliyor.

Libya’da UMH güçleri Tarhuna’da da kontrolü sağlamayı başardı

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Jandarma’ya ait bir S-70 helikopteri acil iniş gerçekleştirdi

8 Temmuz 2020 tarihinde Bingöl’de Jandarma Genel Komutanlığı’na ait bir S-70 t…