Litvanya L-ATV tedarik ediyor

0

Litvanya Savunma Bakanı Raimundas Karoblis Perşembe günü yaptığı açıklamada, ülkenin ABD’den L-ATV çok maksatlı muharebe araçlarını satın almayı planladığını duyurdu.

Defence-Blog’a göre Litvanya Savunma Bakanı’nın beklentisi, L-ATV sözleşmesinin 2020 yılında imzalanması ve 114 milyon dolara (100 milyon Euro) mal olması. Karoblis “Teknik özellikler şimdi kesinleştiriliyor.” dedi ve  “önümüzdeki yıl veya 2020’de nihai kararlara geçmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 100 milyon Euro tahsis edildi” diye ekledi.

Raimundas Karoblis tarafından Perşembe günü açıklanan potansiyel bir sözleşme, 114 milyon dolardan (100 milyon Euro) daha fazla bir değere sahip olacak ve Oshkosh Defense firmasından 200 kadar Light Combat Tactical All-terrain Vehicles (L-ATV) tedarik edilecek.

Litvanya Silahlı Kuvvetleri, şu anda HMMWV ve Toyota Land Cruiser 200 zırhlı arazi araçları kullanmaktadır. Oshkosh L-ATV hafif zırhlı çok maksatlı bir araçtır.

Light Combat Tactical All-terrain Vehicles (L-ATV)

L-ATV, sahada kanıtlanmış teknolojileri sahip ve, hafif hizmet profilinde MRAP seviyesinde koruma ve hareketlilik sağlayan gelişmiş bir mürettebat koruma sistemine sahiptir. Oshkosh TAK-4i akıllı bağımsız süspansiyon sistemi ile donatılmış olan bu hafif zırhlı taktik tekerlekli araç, engebeli arazide ve sıkışık kent alanlarında güvenli bir şekilde hareket etmek için yeni bir çeviklik seviyesi sunar.

L-ATV,  7,62 veya 12,7 mm makineli tüfek entegre edilebilen Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi (UKSS) ile donatılabilir. L-ATV Oshkosh tavana monte edilen taretine, M240 makineli tüfek, Mk 19 bombaatar veya bir TOW Güdümlü Tanksavar Füzesi (ATGM) taretten ya da uzaktan kumanda edilebilecek şekilde monte edilebilir.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

İlgini Çelebilir!

Milrem Robotics Birleşik Krallık’a iki insansız kara aracı teslim edecek

Milrem Robotics, Birleşik Krallık Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı’na (DSTL) …