MİLGEM Projesi

0
Envanterde

 

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli projelerinden biri olan Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) Projesi kapsamında, SSM (Savunma Sanayii Müsteşarlığı) ile STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic. A.Ş.) arasında;

• 2006 yılında, “Prototip Gemi Dizayn Hizmetleri ve Platform İnşa ve Donatım Malzeme ve Hizmetlerinin Tedarik Sözleşmesi” imzalanmış,

• 2007 yılında, Prototip Gemi için ihtiyaç duyulan İkinci ve Üçüncü paket dizayn, inşa ve donatım malzeme ve hizmetlerini de kapsayacak şekilde sözleşme revize edilmiş,

• 2009 yılında, MİLGEM Dizayn Hizmetleri ve Platform İnşa ve Donatım Malzeme ve Hizmetlerinin Tedarik Sözleşmesi revize edilerek, MİLGEM Projesinin ikinci gemisini de kapsayacak şekilde yeniden imzalanmıştır.

ADA Sınıfının ilk gemisi TCG Heybeliada Korveti

SSM ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ortaya koyduğu vizyon ve kararlı tutum ile gerçekleşen ve Türkiye’nin milli imkanlarının azami oranda kullanıldığı Milli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında, Türkiye’de ilk defa günümüz teknolojisine uygun, yüksek standartlara sahip, komplike bir su üstü harp gemisinin dizayn ve entegrasyonu yerli sanayinin desteği ile milli imkanlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında, STM’ye; gemi dizaynı, klaslama hizmetleri, model deneyleri, ana tahrik sistemi, diğer tüm sistemlerin, geminin inşasında kullanılacak inşa/donatım malzemelerinin ve inşası süresince ihtiyaç duyulacak dizayn dahil, tüm hizmetlerin sağlanması görevleri verilmiştir. Ayrıca, STM resmi olarak MiLGEM’in ihracatı konusunda yetkilendirilmiştir.

MİLGEM Projesinde bugün gelinen durum itibarı ile gemi inşa ve donatımında kullanılan malzeme, cihaz ve sistemler değer olarak %70 oranında yerli sanayi imkânları ile karşılanmıştır, bu oran kalem bazında %80 dolaylarındadır. Küçük boyutlu alımlar için 212 firma ile çalışmalar yürütülmüş, hizmet ve materyal tedariki konusunda özel sektör sanayicisi ile toplam 75 firma ile ana sözleşme yapılmış ve yaklaşık 9200 kalem malzeme tedarik edilmiştir.

Bu proje ile Türkiye ilk defa korvet tipi bir askeri geminin tasarımını milli olarak gerçekleştirilmiş olup, böylelikle gemi dizaynı, tekne inşası ile sistem entegrasyonunda dışa bağımlılık azaltılmış ve askeri tersaneler ile özel sektördeki gemi tasarım, inşa imkanları ve kabiliyetlerinin entegrasyonu suretiyle, özel sektörün harp gemisi inşası alanında gerekli bilgi birikimi, tecrübe ve altyapı ile donatılması sağlanmıştır. Bu kapsamda Prototip Gemi TCG-HEYBELİADA ve İkinci Gemi TCG-BÜYÜKADA Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine girmiştir.

18 Haziran 2016 tarihinde denize indirilen üçüncü gemi BURGAZADA’nın 2018’de hizmete girmesi planlanmakta, ilk kaynak töreni Haziran 2016’da yapılan dördüncü gemi KINALIADA korveti ise 3 Temmuz 2017’de yapılan törenle denize indirildi.

Bu projede %65’in üzerinde yerli sanayi katılımı gerçekleştirilmiş olup, tüm proje kapsamında 50’den fazla yerli firmaya iş imkânı sağlanmıştır.

Projenin korvet sınıfı olan ilk dört gemisinden farklı olarak fırkateyn sınıfı gemiler olacak olan 5-8. Gemilerinden ilki olan 5. Gemisinin İstanbul Tersanesi Komutanlığı tarafından dizayn ve inşa edilmesi ve 6-8. Gemilerin özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilmesine yönelik çalışmalar sürdürülmektedir.

 

 

Teknik Özellikler

Boy: 99 m
Genişlik: 14 m
Deplasman: 2.300 ton
Maksimum Hız: 29 knot
Menzil: 11.112 km
Personel Sayısı: 95
Tahrik 2x 5.766 bg, MTU dizel

1x LM2500 gaz türbini

Jenaretör 4x 600kW dizel

Silah Sistemleri

Satıhtan Satıha Füze Harpoon (İlerleyen dönemde ATMACA Harpoon’un yerini alacak)
Nokta Hava Savunma RIM-116 RAM
Baş Topu Oto Malera 76mm
Torpido 2x 324mm Mk-32 3’lü

(Mk 46 Mod 5 torpido)

İkincil Top 2x 12,7mm Aselsan STAMP
Denizaltı Savunma Harbi S-70B Seahawk

Sensörler ve Savaş Yönetim Sistemi

Arama Radarı  Smart-S Mk-2 3D
Seyrüsefer Radarı Vision Master FT
Aselsan ALPER LPI
Sonar Yakamos Karinaya Monteli
İletişim Sistemleri  SatCom, GPS, LAN, IFF, Link 11, Link 16
Elektro Optik Kamera Aselflir 300D
Kızılötesi Arama PIRI KATS
Savaş Ynetim Sistemi Genesis
Elektronik Destek Aselsan ARES-2N
Torpido Aldatma Sistemi Ultra E. SeaSentor / Aselsan Hızır

Makine mühendisliği öğrencisi, savunma ve ulusal güvenlik konularıyla yakından ilgileniyor. Amatör olarak video editlemeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

KORKUT-İHA

KORKUT-İHA 35 mm Tek Namlulu Silah Sistemi KORKUT-İHA, sabit tesis ve sınır bölgelerinde k…