Anasayfa Haberler Genel Haberler Milli Muharip Uçak Projesi Üniversitelere Geliyor

Milli Muharip Uçak Projesi Üniversitelere Geliyor

0

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı’nın himayelerinde Defence Turk’ün destekleriyle Çukurova Üniversitesi Savunma ve Yüksek Teknolojiler Kulübü (SAYTEK) tarafından düzenlenen Türk Savunma Sanayii MMU Konuşmaları etkinliği 13 Aralık 2019 tarihinde Mithat Özsan Amfisinde gerçekleştirilecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın himayelerinde Defence Turk’ün destekleriyle gerçekleştirilecek etkinlikte konu olarak Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi işlenecek. Etkinlik ile üniversite öğrencileri arasında MMU Projesi başta olmak üzere Türk savunma sanayii hakkında farkındalık sağlanarak kariyer hedeflerinde savunma sanayii sektörünü tercih etmeleri teşvik edilecek.

Etkinlikteki konuşmacılar ve konu başlıkları şu şekilde;

  • SSB Uçak Daire Başkanı Abdurrahman Şeref CAN; MMU’nun Savunma Sanayindeki Rolü
  • TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa CAVCAR; MMU ve Havacılık 
  • TUSAŞ Kıdemli Sistem Mühendisi/Havacılık ve Uzay Mühendisi Özen ERSOY; MMU’nun Bir Parçası Olmak

13 Aralık 2019 tarihinde saat 14:00’da Çukurova Üniversitesi Mithat Özsan Amfisinde gerçekleşecek Türk Savunma Sanayii MMU Konuşmaları’na üniversite öğrencilerinin yüksek katılımı bekleniyor.

Milli Muharip Uçak Projesi

Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile Türk Hava Kuvvetleri’nin gelecekteki vurucu gücünün azami yerli imkan ve kabiliyet ile üretilmesi planlanmaktadır.

TUSAŞ MMU mockup

Proje’de yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dâhili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu vb. teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye’nin, dünyada ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek alt yapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedeflenmektedir.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir son açıklamasında, milli savaş uçağının Türk Silahlı Kuvvetlerinde gönül rahatlığıyla bir filo olarak kullanılmasının 2028-2029 gibi düşünüldüğünü belirtti.

Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı Mezunu ve amatör fotoğrafçı. Teknoloji, otomotiv, uluslararası ilişkiler ve savunma sanayii meraklısı. Savunma sanayii araştırmacısı.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tankı imha etti

Azerbaycan Ordusu Ermenistan’a ait 22 adet tank ve diğer zırhlı araçların imha edildiğini …