Anasayfa Haberler Genel Haberler Milli Savunma Bakanlığı, Arnavutluk’a 30 Hafif Piyade Tüfeği hibesi için teknik protokol imzaladı

Milli Savunma Bakanlığı, Arnavutluk’a 30 Hafif Piyade Tüfeği hibesi için teknik protokol imzaladı

0

Türkiye Cumhuriyeti Millî Savunma Bakanlığı ile Arnavutluk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı arasında 30 adet hafif piyade tüfeğinin hibesine yönelik teknik bir protokol imzalandı.

Arnavutluk Genelkurmay Başkanlığı Karargâhında, NATO standartlarına sahip 30 adet MPT-55 ve MPT-76 tipi hafif piyade tüfeğinin hibesine yönelik teknik bir protokol, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Askerî Ataşesi Albay Şakir Cumhur Somer ve Arnavutluk Genelkurmay Başkanlığı Harekât ve Eğitim Başkanı Albay Leonard Çoku tarafından imzalandı. Silahlar Arnavutluk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından kullanılacaktır. Bu silahlar, Türkiye’nin Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri’ne sürekli olarak sağladığı Doğal Afet Malzemeleri yardımının yanında gerçekleştirdiği bir hibedir.

MPT-55 ve MPT-76 piyade tüfekleri, 5.56 mm ve 7.62 mm çapına sahip, tüm aşırı sıcak ve soğuk hava koşullarına dayanabilen, yüksek hassasiyete sahip ve en son teknoloji ile üretilmiş hafif piyade tüfekleridir. Çoğunlukla özel birlikler tarafından kullanılmaktadır.

Arnavutluk’a 6 Ambulans ve 2 Oksijen Kompresörü

11 Nisan 2020’de Türkiye ile Arnavutluk arasından bulunan Askerî Mali İş Birliği Anlaşması kapsamında tedariki yapılan 6 adet Ambulans ve 2 adet oksijen kompresörü Arnavutluk Savunma Bakanlığına tören ile teslim edildi.

Törene Arnavutluk Savunma Bakanı Olta Xhaçka, Arnavutluk Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Bardhyl Kollçaku, Arnavutluk Destek Komutanı Tuğgeneral Ndryçm Sallaku, Arnavutluk AFAD Müdürü Haki Çako, Türkiye Cumhuriyeti Tiran Büyükelçiliği Müsteşarı Hakan Cengiz ve T.C Tiran Askerî Ataşemiz Hava Savunma Albay Şakir Cumhur Somer katıldı.

Arnavutluk ve Türkiye Arasında Askeri İşbirliği Anlaşması

Arnavutluk Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanlığı arasında Güvenlik ve Savunma alanındaki etkileşimi güçlendirmek ve yoğunlaştırmak için 27 Şubat 2020 tarihinde “2020 Savunma İşbirliği Planını” imzalandı. 

Plan, Arnavutluk’un başkenti Tiran’da, Arnavutluk Savunma Politikası Genel Müdürü Florian Kali ve Türkiye Cumhuriyeti Askeri Ataşesi tarafından imzalanmıştı.

İlgili İçerikler 

Türkiye, Arnavutluk’a ekipman hibe etti

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ASELSAN’ın yükselişi sürüyor; savunmada liderliği devam ediyor

Capital500 araştırmasında, Türkiye’nin en büyük 500 özel şirketinin listesi yer alıyor. AS…