Anasayfa Haberler Genel Haberler MKE’ye ÖZIŞIK Karşı Tedbir Atıcı Sistem teslimatı gerçekleştirildi

MKE’ye ÖZIŞIK Karşı Tedbir Atıcı Sistem teslimatı gerçekleştirildi

0

MKE Kapsül Fabrikası Radyometri Laboratuvarında kullanılan yabancı menşeili sistem değiştirilerek yerine ASELSAN üretimi ÖZIŞIK Karşı Tedbir Atıcı Sistemi (CMDS) kuruldu. İlgili sistemin MKE üretimi flare karşı tedbir mühimmatının ilk çıkış hızı testlerinde canlı atışlar için kullanılmaya başlandığı açıklandı.

ÖZIŞIK Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterindeki muhtelif hava platformlarının kızılötesi ve radar güdümlü tehditlere karşı korunması için flare ve chaff mühimmatı atışı ile sahte hedef oluşturup tehditleri yanıltması amacıyla geliştirilmiş bir kendini koruma sistemidir.

Füze, radar ve lazer tespit cihazlarından alınan uyarı bilgileri değerlendirerek otomatik olarak çalışabildiği gibi pilot tarafından (manuel/ yarı otomatik) çalıştırılarak, tehditlere karşı etkin bir korunma ve yanıltma sağlar.

Her türlü hava aracı (helikopter, uçak, jet vs.) için kullanılabilen, kullanımı çok kolay, hava araçlarının kendini koruma kabiliyetini artıran önemli bir sistemdir.

Özışık Karşı Tedbir Atıcı Sistemi Hakkında

ÖZIŞIK, hava platformlarının RF ve IR tehditlere karşı görev etkinliğini ileri düzeyde sağlayan bir Chaff/Flare karşı tedbir atma sistemidir. Chaff/Flare karşı tedbir mühimmatı atılarak güdümlü füzelerin hedeflerinden saptırılması yolu ile RF ve IR tehditlere karşı koruma sağlanmaktadır.

ÖZIŞIK Sistemi 2006 yılından beri TSK envanterindeki 350’den fazla hava platformunda aktif olarak kullanılan ve kendini operasyon bölgesinde ispat etmiş bir sistemdir. ÖZIŞIK sistemi yurt dışına da ihraç edilmektedir.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

ABD, Tayvan’a 2.37 milyar dolar tutarında Harpoon Kıyı Savunma Sistemi satışına onay verdi

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalı ile …