Anasayfa Haberler Genel Haberler Nahçıvan’da Azerbaycan-Türkiye ortak askeri tatbikatı yapıldı

Nahçıvan’da Azerbaycan-Türkiye ortak askeri tatbikatı yapıldı

0

Azerbaycan ile Türkiye’nin silahlı kuvvetlerinin katılımıyla, taktik atış ve taktik uçuş tatbikatı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan askeri iş birliği anlaşmasına göre, iki ülkenin kara kuvvetleri ve hava kuvvetlerinin katılımıyla büyük ölçekli taktik atış ve taktik uçuş tatbikatlarının ilk aşaması Nahçıvan’da gerçekleştirildi.

5 Eylül 2020’de, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclis Başkanı Vasif Talibov ve Türkiye Cumhuriyeti 3. Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay tatbikata katıldı.

Özel Kuvvetler Başkomutanı Korgeneral Kerem Mustafayev tatbikat hazırlıklarını aktardı.

Operasyonel taktiksel tatbikat planının açıklanması sırasında tatbikatın amacının, Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin birlik ve birimlerinin personeli ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığı, Nahçıvan Özel Sınır Bölüğü arasındaki tecrübe paylaşımını artırmak olduğu belirtildi.

Plan Açıklandıktan Sonra Tatbikat Başladı

Tatbikat senaryosuna göre atış aşaması, sivil halk arasında paniğe neden olan ve devlet sınırında tahribat oluşturan keşif ve sabotaj gruplarının, Nahçıvan Özel Sınır Bölüğü’nün Çevik Harekat Kuvvetleri ve Devlet Güvenlik Servisi tarafından etkisiz hale getirilmesiyle başladı. Düşman tahribatlarına yanıt olarak, roket ve topçu birimleri ve Özel Genel Ordu birimleri düşmana ateş açtı. Nahçıvan Garnizon Birlikleri, Türk Silahlı Kuvvetlerinin birlikleriyle birlikte saldırarak üslerdeki düşmanın insan gücünü, ateşli silahlarını ve zırhlı araçlarını tahrip etti, hâkim yüksekliklerde ve makul sınırlar içinde mevzilerini ele geçirdi. Saldırı sırasında düşmanın uçakları imha edildi, küçük insansız hava araçları etkisiz hale getirildi ve bazı kaynaklarına hava saldırıları başlatıldı.

Tatbikat sırasında mühendislik, ikmal ve tahliye ekipleri, saldıran birliklerimizin ilerlemesini sağlamak için kararlı bir şekilde hareket etti. Düşman keşif ve sabotaj grupları, Özel Harekat Tugayı tarafından imha edildi. Sivil Savunma Alayı’nın piroteknik takımı, ele geçirilen mayınları, patlayıcı ve patlayıcı olmayan tuzakları temizledi. Belirlenen bölgelerde taktik ve havadan inişler başlatıldı. Tatbikat, Azerbaycan ve Türk  birimleri arasında operasyonların ortak planlanmasını, birimlerin tek merkezden yönetimini, irtibatın organizasyonunu ve birliklerin kapsamlı desteğinin teminatını teşkil etti. Personelin ortak faaliyetleri sırasında uyarı, yönetim, iletişim, karşılıklı tanıma ve hedef gösterme gibi  görevler aynı anda yerine getirilerek, komutanlar arasında deneyim alışverişi yapıldı.

Tatbikatın sonunda, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti devlet bayraklarının taşınmasını ve savaş jetleri ile helikopterlerin geçişini içeren gösteri gerçekleştirildi. Tatbikatın ardından, yeni kabul edilen askeri radyo-keşif teçhizatlarına göz atıldı.

“Devlet, halk, ordu birliği, Azerbaycan ordusunun gücünü arttırmakta”

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclis Başkanı Vasif Talibov, Türk Silahlı Kuvvetlerinin temsilcilerini, askerlerini ve subaylarını selamladı, Azerbaycan ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ortak tatbikatlarını başarıyla tamamladıkları için onları tebrik etti ve askeri tatbikatın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Yüksek Meclis Başkanı, “Güçlü bir ordu, devletliğin ve bağımsızlığın sembolüdür. Milli liderimiz Haydar Aliyev, ‘Azerbaycan’ın bağımsızlığını sürdürmek için güçlü ve sürekli gelişen bir milli orduya sahip olmalıyız.’ diyor. Ülkemizin iki yıllık liderliğinde dahi bu konuya dikkat etmiş ve bağımsızlığımızın garantisini veren güçlü bir Azerbaycan ordusu oluşturmuştur. Bugün, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ordumuzun muharebe ve profesyonellik seviyesinin yükseltilmesi alanında ulusal liderin belirlediği görevleri başarıyla sürdürüyor. Silahlı Kuvvetlerimizin malzeme ve teknik altyapısını güçlendirmek ve personelin savaşa hazırlığını artırmak için gerekli tedbirler alınmaktadır. Güçlü ekonomi ve devlet-halk-ordu birliği, Azerbaycan ordusunun gücünü ve savaş gücünü her yıl arttırmakta, ülkemizde istikrar ve güvenliği güçlendirmektedir.” açıklamalarında bulundu.

Vasif Talibov açıklamalarına, “Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde, genel kalkınmanın ana yönü ordu kurma meselesidir. Aktif bir stratejik konumda bulunan ve abluka altında bulunan özerk cumhuriyette savunma güvenliği tam olarak sağlanmaktadır. Büyük bir organizasyon, yapım ve geliştirme sürecinden geçen Nahçıvan Askeri Garnizonu, yüksek muharebe kabiliyetine, profesyonel ve vatansever personele sahiptir. Bugün Azerbaycan-Türkiye ilişkileri stratejik bir ortaklığa dayanıyor ve bunun bir parçası olarak ordu inşası alanında gerekli tedbirler alınıyor. Ülkelerimiz arasında karşılıklı askeri işbirliği, birliğimizi daha da güçlendiriyor. Ortak askeri tatbikat, gücümüzün birlik içinde olduğunu da gösterdi. Bilgenin söylediği gibi: Bir ordunun gücü cephane bolluğunda değil, askerlerin profesyonelliğinde, birliğinde, cesaretinde ve saygınlığında yatar. Nitekim personel birliği, savaş kabiliyetinin artması ve manevi psikoloji askerlik hizmetinin temelidir. Silah ve teçhizat temini, güçlü bir ordunun oluşturulması anlamına gelmiyor. Kadrosunda vatansever bir ruha ve profesyonelliğe sahip olan ordu güçlüdür. Askeri tatbikatta belirlenen görevlerin başarıyla yerine getirilmesi, bir millet ve iki devlet ordularının yüksek savaş kabiliyetini ve birliğini de doğruladı.” şeklinde eklemelerde bulundu.

“Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Azerbaycan’ın neşesi bizim neşemizdir, kederi bizim kederimizdir.’ sözlerine dayanan ikili ilişkilerimiz ve milli lider Haydar Aliyev’in ‘Azerbaycan-Türkiye bir millet, iki devlettir.’ sözlerine dayanarak ülke cumhurbaşkanları tarafından başarıyla sürdürülmektedir. Ortak askeri tatbikat, Azerbaycan-Türkiye stratejik ortaklığının da bir örneğidir.” diyen Talibov açıklamalarını, “Azerbaycan-Türkiye dostluğu ve kardeşliği daim olsun!” sözleriyle tamamladı.

Tatbikatta 5.000’e Yakın Personel Yer Aldı

Türkiye Cumhuriyeti 3.Ordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay şunları söyledi: Ortak tatbikat, Türk-Azerbaycan kardeşliğinin bir başka ifadesi haline geldi. Ordular arası ikili ilişkilerin yaygınlaşması sonucunda tatbikat planlandığı gibi gerçekleştirildi. Modern silah ve teçhizata sahip olmak savaşı kazanmak anlamına gelmez. Önemli olan bu silah ve teçhizatı ustalıkla kullanabilecek personelin mevcudiyetidir. Savaş, cesur ve yiğit askerlerle kazanılır. Bugünkü tatbikat bunun açık bir örneğidir. Tatbikat sırasında doğru hedefleme, dosta güven düşmana gözdağı verir.”

3.Ordu Komutanı Öngay, ortak tatbikata gösterilen ilgiye teşekkür etti.

Özel Kuvvetler Komutanı Korgeneral Kerem Mustafayev, tatbikatın hazırlanmasında ve yürütülmesinde 5.000’e yakın personelin yer aldığını ve 2.600’den fazla personelin muharebe safhasına katıldığını söyledi. Ayrıca 200’den fazla tank ve diğer zırhlı araçlar, yaklaşık 180 adet farklı kalibreli roket ve topçu sistemi, roketatar ve havan topları, 18 uçak, helikopter ve insansız hava araçları, 30’dan fazla hava savunma sistemi ve 320 civarında araç yer aldığını ifade eden Mustafayev, tatbikat hazırlıkları sırasında,  farklı seviyelerdeki karargahlar arasındaki iletişimin organizasyonunun, ortak karargah tarafından gerçekleştirilen tatbikatın odak noktası olduğunu vurguladı. Düşmanın faaliyetlerini taklit edebilmek için tatbikat alanında 28 hedef alanda yaklaşık 800 hedef ve 90’dan fazla maket model kullanıldığını belirten Mustafayev, hedef alanın yüzde 100’ü, hedeflerin yüzde 85’inden fazlası ve modellerin yüzde 90’ından fazlası imha edildiğini açıklayarak uygun yönetim ve ateş planlaması sonucunda 32 füze, 220 büyük kalibreli mermi, 4 uçak bombası ve 7.800’den fazla mermiyle kanaat edildiğini aktardı.

Tatbikat sonunda tüm personel, birlik ve eşitliğin bir ifadesi olan “Hepimiz birimiz, birimiz hepimiz için!” dedi.

İlgili Olarak

Azerbaycanlı tankçılar “Tank Biatlon” yarışmasında finalde

Makine mühendisliği öğrencisi olan amatör bir fotoğrafçı. Havacılık, uzay ve savunma teknolojileriyle ilgileniyor.

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Gençlerin hayallerini ateşleyen Roket Yarışması’nın kazananları açıklandı

Hazar Roket Takımları üst üste iki yıldır şampiyon Gençlerin yerli ve milli üretime katkı …