Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Nijerya ordusu sipariş ettiği VT4 ana muharebe tankını Çin’den teslim aldı

Nijerya ordusu sipariş ettiği VT4 ana muharebe tankını Çin’den teslim aldı

0

Nijerya Ordusu, China North Industries Corporation (NORINCO) firmasından sipariş ettiği çeşitli sistemleri teslim aldı.

Yerel kaynaklara göre NORINCO, VT4 ana muharebe tankları, SH-5 105mm tekerlekli kundağı motorlu obüs sistemi ve ST-1 8×8 105 mm atış destek aracından oluşan 17 adetlik araçtan ilkini teslim etti.

Çin Hükümeti ve Nijerya arasında sistemler için imzalanan anlaşmanın değeri 152 milyon dolar olarak açıklandı.

Nijerya Ordu Politika ve Planlar Şefi (CPPLANS) Tümgeneral Lamidi Adeosun tarafından yapılan açıklamada, teslim alınan sistemler ile Nijeryalıların Boko Haram, çeşitli terör ve aşırı gruplar da dahil olmak üzere çeşitli tehditleri geride bırakacakları daha isabetli operasyonların icra edilmesini beklemeleri gerektiğini söyledi.

Adeosun, silah sistemlerinin Nijerya Savunma Bakanlığı kanalı aracılığıyla alındığını ve yedek parçalar, bakım ve sistemlerin kullanılabilirliği için gerekli hazırlıkların yapıldığını da sözlerine ekledi.

Nijerya Ordusu tarafından teslim alınan SH-5 sistemi

Tümgeneral Lamidi Adeosun,

“Bu silah sistemlerini elde etme süreci bir süredir devam ediyor ama Tanrı’ya şükürler olsun ki geliyorlar.”

“Bundan sonra, Nijerya Federal Hükümeti’nin Nijerya Ordusu’nun sadece donanımı ile değil, aynı zamanda ülke genelinde yaşadığı çeşitli güvenlik sorunlarında ne kadar ciddi adımlar attığını görebilirsiniz.”

“Bunlar, eğitimli personel ve gerekli ekipmanlarla birlikte teslim alınıyor. Burada gördüğünüz buzdağının sadece görünen kısmı. Diğerleri hala geliyor ama hepimizin hem ordunun hem de hükümetin ülke çapındaki güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için gerçekten çok ciddi bir politika izlediğini görüyoruz. ”

Silahların hangi ülkeden alındığı sorulduğunda ise Adeosun, Çin’den yepyeni gelen silah sistemleri olduklarını belirterek, “farklı kategorilerdeydi ağır tanklar, hafif tanklar ve ayrıca yine Çin’den olmak üzere iki tür topçu sistemimiz var. Tanklarda ve silah sistemlerinde en son teknolojiye sahipler.” ifadelerini kullandı.

Lamidi Adeosun, sistemleri işletecek personellerin Çin’de eğitildiğini belirtti. Adeosun ayrıca 7.04.2020 tarihinde boşaltılan ilk konteyner partisinin tüm bu sistemlerin yedek parçalarını ve aksesuarlarını içerdiğini söyledi.

Çukurova Üniversitesi Gazetecilik Öğrencisi, savunma sanayii ve global askeri teknolojilerle ilgileniyor.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

RAFAEL, 32 kilometre menzilli hassas güdümlü füzesi ile Polonya’da iddialı

Rafael Advanced Defense Systems Ltd. Polonya’da Conglomerate PGZ ile ortak üretimi p…