Anasayfa Haberler Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait Super Mushshak uçağı düştü

Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait Super Mushshak uçağı düştü

0

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin başlangıç eğitimi uçağı Super Mushshak rutin eğitim faaliyeti esnasında düştü. 

Rutin eğitim görevi için havalanan Mushshak eğitim uçağı Pakistan’da Gujarat yakınlarında bu sabah düştü. Uçakta bulunan her iki pilot da Binbaşı Umer (Eğitmen Pilot) ve Teğmen Fiazan (Öğrenci Pilot) hayatını kaybetti.

1970’li yıllarda İsveç’te havacılık firması olan Saab tarafından tasarlanan ve sonrasında dizayn ve üretim hakları Pakistan’a satılan  tek motorlu eğitim uçağı Super Mushshak 10’dan fazla ülkeye ihraç edildi.

Türk Hava Kuvvetleri

IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayi Fuarında gerçekleştirilen törenle Türkiye, savaş uçağı pilotlarının eğitimde kullanılacak 52 adet Super Mushshak uçağını Pakistan’dan almak için sözleşme imzalamıştı. Pilotların başlangıç eğitimlerinde kullanılan T-41 ve SF-260 uçaklarının yerini alacak Super Mushshak Başlangıç Eğitimi Uçağı ile eğitim maliyetlerinin düşürülmesinin yanı sıra başta akrobasi olmak üzere ekstra özelliklerle eğitim kalite ve kapasitesinin artırılması planlanıyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin teslim alacağı ilk Super Mushshak’ın  Şubat 2020’de uçuş yapması planlanıyordu. İlk teslimat ise Haziran 2020’de üç uçak olarak gerçekleştirilecekti. Türkiye’nin toplam 52 adet uçağı 2022 sonuna kadar teslim alması planlanıyor.

İlk Türk Super Mushshak'ı imalatı başladı

Azerbaycan Hava Kuvvetleri

Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde temel uçuş eğitiminde kullanılacak olan Pakistan imalatı Super Mushshak uçaklarından 10 adet sipariş vermişti. Azerbaycan Hava Kuvvetleri’nde görev yapmak için eğitim alan askeri pilotlar 2019 yılı eğitim planlaması kapsamında uçuş eğitimlerine Super Mushshak uçakları ile geçtiğimiz Nisan ayında başladı.

Türk Savunma Sanayii özelinde; savunma teknolojileri, stratejileri ve politikaları araştırmacısı ve takipçisi. 

Milli Savunma Üniversitesi- Yüksek Lisans

Bir cevap yazın

İlgini Çekebilir!

Boeing, Honeywell ve Rolls-Royce Deutschland, Almanya’da ortaklık kuruyor

Boeing, Honeywell Aerospace ve Rolls-Royce Deutschland, Almanya’nın H-47 ChinookR…