Anasayfa Haberler Pakistan’ın JF-17 Thunder Block III savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

Pakistan’ın JF-17 Thunder Block III savaş uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi

0

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin aktif kullanımında olan JF-17 Thunder savaş uçaklarının ‘Block III’ modeli beklenen ilk uçuşunu Chengdu (Çin) CAC tesislerinde yaptı.

JF-17 Thunder savaş uçağı için çalışmalar ilk olarak 2000 yılının başlarından Çin ve Pakistan ortaklığıyla başladı. 2003 yılının Ağustos ayında ilk uçuşunu gerçekleştiren JF-17’nin son varyantı olan Block III ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Çin Halk Kurtuluş Ordusu envanterinde bulunmayan JF-17 savaş uçağının; JF-17 Blok 1 ve Blok 2 varyantlarında  olan 100’den fazla savaş uçağı şu an da Pakistan Hava Kuvvetleri’nde hizmet veriyor.

JF-17 Block III modelindeki bazı özellikler:

  • KLJ-7A Aktif Elektronik Taranan Dizi (AESA) radarı
  • Yeni geniş açılı Başüstü Gösterge (Head-Up Display) ve Füze Yaklaşma Uyarı Sistemi (MAWS) / Radar Uyarı Sistemi (RWS)
  • Yeni Motor: Muhtemelen RD-33MK’nın geliştirilmiş bir türevi

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin ‘JF-17 Block III’ modeli savaş uçaklarından 50 adet envanterine katması bekleniyor. İlk iki uçağın 2020’de hazır olması ve yapılacak kabul testlerini takiben 2021’de ilk teslimatların gerçekleşmesi planlanıyor.

İlk JF-17 Thunder Block III Fighter Jet İlk Uçuşunu Yaptı
JF-17 Thunder Block III savaş uçağı ilk uçuşunu yapıyor

Azerbaycan ve Pakistan’ın JF-17 görüşmeleri

Pakistan Aeronautical Complex (PAC) temsilcileri IDEAS-18 fuarında, uçağın Azerbaycan’a ihracatı ile ilgili mevcut tüm sorunların çözüldüğünü ve Azerbaycan’ın istediği JF-17 Blok II konfigürasyonunun testlerinin tamamlandığını söyledi. Azerbaycan Hava Kuvvetleri, bu versiyonun bir süredir Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmasını bekliyordu. Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından bir süredir kullanılan Blok II versiyonu kullanım sürecinin ardından kendini kanıtladı.

JF-17 Blok II versiyonunun en önemli avantajlardan biri, havada yakıt ikmal kabiliyetinin bulunması. Blok II modelinde ayrıca gelişmiş aviyonik, geliştirilmiş yük taşıma kapasitesi, veri bağlantısı ve elektronik harp kabiliyeti bulunuyor. Azerbaycan tarafı şu anda JF-17’de kullanmak üzere hem Çin ve İtalyan üretimi AESA radarları gözden geçiriyor.

JF-17 Thunder, Pakistan Aeronautical Complex (PAC) ve Çinli Chengdu Aircraft Corporation (CAC) firmaları tarafından ortaklaşa geliştirilen tek motorlu, çok rollü bir savaş uçağı. Rus yapımı Klimov RD-93 motorundan güç alan JF-17 Thunder 2.200 km/s maksimum hıza erişebiliyor. 4,3 ton faydalı yük kapasitesi bulunan uçak 7 yükleme noktasına sahip. PL-05 görüş içi ve PL-12 görüş ötesi füzeler ile donatılabilen uçak havadan satıha (karaya) güdümlü mühimmat atabiliyor.

Pakistan, kendi kullanacağı JF-17’ler için ASELSAN tarafından tasarlanan yeni nesil, çok algılayıcılı hedefleme podu ASELPOD’u tercih etmiş, 2016 ve 2017 yıllarında ASELPOD sipariş vermişti.

Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC), yeni bir Beşinci Nesil Savaş Uçağı (FGFA) geliştirmek için JF-17 Thunder çok amaçlı savaş uçağı (resimde görülen) yapımında gelişmiş yeteneklerden yararlanmayı hedeflemektedir.

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

ABD, Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırdı

ABD’nin Estonya’ya MQ-9 Reaper konuşlandırması, ülkede bu platformun ilk kez k…