Anasayfa Haberler Kara Kuvvetleri ve Kara Sistemleri Patria 6×6 ZPT pazarını hedefliyor

Patria 6×6 ZPT pazarını hedefliyor

0

Finlandiya’lı savunma şirketi olan Patria, ihracat pazarındaki profilini genişletme çabalarını güçlendirecek olan planını açıkladı. Mart ayında Patria Land 2 yeni araç tanıttığında, Eski ve yeni teknoloji Parolannummi şehrinde bir araya geldi.

Patria Land’ın Mühendislik Kıdemli Başkan Yardımcısı olan Kari Grön’ın açıklamasına göre; “2018 yazının lansmanından sonra, araç hem Finlandiya’da hem de yurtdışında yoğun bir şekilde test edildi. Aynı zamanda, şu anda hizmette olan ikinci bir prototip de tamamladık. Bu sonbaharda elimizde toplam dört aracımız olacak, yani pratikte seri üretime hazır olacağız” diyor.

Finlandiya yapımı 6×6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısı

Pasi 6X6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcı aracın tasarımı birçok acıdan personele kolaylık sağlıyor. Mesela araca girip çıkmak kolaydır ve sürücü arkaya monte edilmiş bir kamera ile desteklenen kabinden iyi bir görüşe sahiptir. Aracın kullanımı kolay ve yüksek hızlarda ve zorlu arazilerde bile sürücünün kontrolü altında kalabilmektedir. Ayrıca 6×6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcının tasarımı da selefi gibi kabinde kapıları ve pencereleri olan zırhlı personel taşıyıcı gibi olmaya dayanıyordu. 6X6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısı NATO ve dünyadaki barışı koruma şartları için de uygundur.

“En kısa zamanda bazı anlaşmalar imzalamayı umuyoruz. Zaten aracı üretmeye hazırız ve bazı ön araştırmalar yaptık” diyor Mühendislik Kıdemli Başkan Yardımcısı Kari Grön. Finlandiya, savunma sanayimizde ki gelişimin ihracat çabalarımızı desteklemede önemli bir yeri olduğundan dolayı bu 6×6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısı Finlandiya için önemli pazar alanlarından birisi olacak. Bu nedenle, yeni ürünümüzün yerel bilincini ve ne kadar gelişmiş olduğu bilgisinin bilinirliğini duyurmak için bu tanıtımı yapmak istedik. Bu durum alıcıların aracı sürmesi, eski ve yeni nesilleri karşılaştırmak ve bu yeni ürünü piyasaya ne zaman sürüleceğini açıklamamız için ilk büyük fırsattı.

Araç Hakkında Genel Bilgi:

İlk versiyonu 1983 yılında üretilen 6×6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısının seri üretimi 1984 yılında başlandı, 6X6 versiyonu 2018 yazında piyasaya sürülmüştü. Zırhlı personel taşıyıcısı olan Pasi ilk yapımda kolay kullanım, basit tasarım ve düşük maliyetli bakım ile çalışacak şekilde tasarlanmıştı. Araç kamyon benzeri bir şasi yapısına sahip olmanın yanı sıra 7.5 m uzunluğa, 2.5 m gövde yüksekliğine ve 2.9 m genişlik gibi özelliklere sahiptir. 3 personel ile 100 km hıza ulaşabilmektedir. 6 x 6 zırhlı muharebe aracın bir 7.62mm makine silah, çeşitli 105mm / 120 mm top ve 120mm Vatan Nemo taretli, tek namlulu, uzaktan kumandalı harç sistemi ile donanmıştır. 7.62 mm makineli tüfek, zırhlı araçlara ve alçaktan uçan hava hedeflerine etki etmek için asker bölmesinin çatısına pintle monte edilirken ayrıca 105 mm / 120 mm top hafif zırhlı hedeflere karşı etkili olabilmektedir. Araç isteğe bağlı olarak, tavana monte korumalı bir silah istasyonuna monte edilmiş 0,50 M2 HB ağır makineli tüfek ile donatılabilmekte. Patria 6×6 aracın modüler balistik koruma sistemi, personel için 2. seviye STANAG standart balistik koruma sağlar. Araç, ağır makineli tüfek ateşine karşı koruma için 4. Seviye STANAG tehdit koruma kiti ile entegre edilebilir. Aracın zırhlı şasisi ayrıca 10 kg TNT’ye kadar mayın ve IED’lere karşı korumada sağlayabilmektedir.

Zırhlı araç 100km / s maksimum yol hızı ve maksimum 700km menzil ulaşabilmektedir.

Aracın motor aksanından söz etmek gerekirse araç, 294kW güç çıkışı ve 1.870Nm tork geliştiren, beş silindirli, sıralı, turboşarjlı bir dizel motor ile çalışmakta. Motor yedi ileri ve iki geri vites ile otomatik bir şanzıman sistemine bağlanmıştır. Araç, tamamen bağımsız çift salıncaklı süspansiyon sistemi ve isteğe bağlı hidropnömatik hidrostrut amortisörlü helezonik yay süspansiyonu ile donatılabilmekte. Aktarma aksanı bileşenleri, kilitlenme önleyici bir fren sistemine (ABS) sahip pnömatik olarak kontrol edilen basınçlı hava hidrolik disk frenlerine sahip. Araç, hidrolik destekli mekanik direksiyon ile kullanıyor. İsteğe bağlı olarak merkezi lastik şişirme sistemi (CTIS) ile donatılabilir. Bu özelliklerin bileşiminde aracım elde ettiği performansından söz etmek gerekirse araç, 3 personel ile yaklaşık 100km / s maksimum yol hızı ve maksimum 700km menzile çıkabilmekte.6 × 6 tekerlekli zırhlı personel taşıyıcısı % 30 yan eğimlere ve % 60 dik eğimde seyir halinde ve sabit pozisyonda durabilmekte. Araç isteğe bağlı olarak amfibi özelliği ile donatılabilmektedir.

İlgini Çelebilir!

MPG firmasının ‘Mayına Karşı Kısmi Korumalı Kurtarıcı’sı kalifikasyon testlerini tamamlandı

Tekerlekli araçların kurtarılması faaliyetlerinde kullanılmak üzere MPG tarafından yerli i…