Anasayfa Haberler Genel Haberler ‘Pençe Harekâtı’nda 6’ncı gün; sınıra ‘Bora’ sevkiyatı

‘Pençe Harekâtı’nda 6’ncı gün; sınıra ‘Bora’ sevkiyatı

0

Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından paylaşılan son görüntülerde “Pençe Harekâtı’nda görev yapan Komandolarımız; 3 bin metre rakımda, -10 dereceye varan soğukta, sarp kayalıklarda azim ve kararlılıkla görevlerine devam ediyor” ifadeleri kullanıldı.

Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde PKK’lı teröristlere yönelik başlatılan ‘Pençe Harekâtı’ kapsamında sınır hattındaki Hakkari’nin Derecik ilçesine askeri araç, personel ve yerli üretim balistik füze ‘Bora’ sevk edildi. 6 gündür yürütülen harekât kapsamında etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 22 oldu.

Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde yuvalanan PKK’lı teröristleri etkisiz hale getirmek amacıyla TSK tarafından 27 Mayıs’ta başlatılan ‘Pençe Harekâtı’ 6’ncı gününde de sürdürülüyor. Kara Kuvvetleri topçu bataryaları ve Hava Kuvvetleri’nin yanı sıra 4 komando tugayının katıldığı harekât kapsamında İnsansız Hava Aracı (İHA) ile belirlenen terör hedefleri, 105 milimetrelik dağ obüslerince karadan, Malatya ve Diyarbakır jet üslerinden havalanan savaş uçaklar ve T129 ATAK taarruz helikopterleriyle ise havadan imha ediliyor.

Hava hücum harekâtıyla bölgeye inen komandolar tarafından yapılan arama- tarama faaliyetleri sırasında teröristlerce kullanıldığı belirlenen mağara ve sığınaklarda 2 bin doçka mühimmatı, 15 anti-tank roketi ve başlıkları, 15 roket sevk fişeği, 2 bin 800 Kalaşnikof mühimmatı ve yaşam malzemeleri ele geçirildi. Ele geçirilen mühimmatlar kontrollü olarak imha edilirken, sığınak ve barınaklar kullanılamaz hale getirildi.

Sınıra asker, araç ve ‘BORA’ sevkiyatı

Hârekatın yürütüldüğü Hakurk’un karşısındaki Hakkari’nin Derecik ilçesinde gece boyu askeri hareketlilik yaşandı. Derecik’te konuşlu 34’üncü Hudut Tugay Komutanlığı’na çok sayıda askeri personel ve araç ile ilk kez ‘Pençe Harekâtı’nda kullanılan 280+ kilometre menzile sahip yerli balistik füze ‘Bora’ sevkiyatı yapıldı.

BORA/KAAN Balistik Füze Sistemi

23.11.2009 tarihinde sözleşmesi imzalanan, ROKETSAN tarafından geliştirilen ve üretilen BORA/KAAN Füzesi, ordu etki sahası içerisinde yüksek öncelikli hedefler üzerinde yoğun ve etkili ateş gücü oluşturmaktadır.

BORA/KAAN Füzesi; zamanında, doğru ve etkili ateş gücü yaratarak manevra birliklerine mükemmel ateş desteği sağlamaktadır. Füze, ROKETSAN üretimi BORA/KAAN Silah Sistemi ile entegrasyon için uygun ara yüze sahip diğer platformlardan fırlatılabilmektedir. BORA/KAAN Füzesinin menzilinin 280+km olduğu değerlendiriliyor.

Teknik Özellikler

Çap: 610 mm
Ağırlık: 2.500 kg
Güdüm: Küresel Konumlama Sistemi (KKS) Destekli Ataletsel
Navigasyon Sistemi (ANS)
Kontrol: Elektromekanik Tahrik Sistemli Aerodinamik Kontrol
Yakıt Tipi: Kompozit Katı Yakıt
Harp Başlığı Tipi: Tahrip, Parça Tesirli
Harp Başlığı Ağırlığı: 470 kg
Tapa Tipi: Yaklaşmalı (Hassas Yedeklemeli)

 

Türk savunma sanayii özelinde savunma sanayii takipçisi ve araştırmacısı.

Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments

İlgini Çekebilir!

Venezuela, ABD tescilli özel jeti düşürdü

Venezuela Stratejik Operasyonlar Komutanı Remigio Ceballos, kimliği belirsiz bir uçağın EE…